80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

Yüksek faiz işadamını korkutuyor

MB faizi indirmeli

Altaş Televizyonunda Murat Gürsoy’un programına konuk olan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, “Merkez Bankası kesinlikle faiz indirimine gitmeli” dedi.

Yüksek faizin ticaretle uğraşan kişiler ve vatandaş için büyük bir tehdit unsuru oluşturduğunu ifade eden Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, “Merkez bankası kesinlikle faiz indirimine gitmeli. Kurum vergisi rekortmenleri açıklandığında ilk 10’un 8’ini bankacıların oluşturduğunu görüyoruz. Ben arzu ederim ki ilk 10, üretim yapan firmalardan oluşsun. Bu durumun ortadan kalkması için esnafın üzerindeki faiz yükünün kalkması gerekiyor” dedi.

Bölge gelişimi için OSB şart

Bir ülkenin gelişmesinin yaptığı ürem ile bağlantılı olduğunu vurgulayan Başkan Karataş, “Üretim artarsa, istihdam da artar. Üretimin olmadığı yerde sürdürülebilir ekonomik mantık olmaz. Göreve geldiğimizde ekonomik raporları inceledik. Ekonomide tarım payının yüzde 95 seviyesinde olduğunu gördük ve bunun da tek kaynağı fındık. Bu ekonomik anlamda bir tehdit oluşturuyor. Fındık olmadığında ya da fiyat olmadığında ekonomi durur. Bölge ekonomisi 2017 de istediğimiz seviyede gerçekleşmedi ve bunun sebebi de fındık. Biz elimizdeki OSB hamurunu doğru işlersek, bize hayatımızı idame etme noktasında katkı sağlar. Zamanında OSB’de 400 çalışan ve 6 fabrika vardı. Bugün 26 fabrika ve 4000 çalışan var. Devletimiz teşviklerle de bizim önümüzü açtı” dedi.

Yatırımcıların taleplerine cevap veremiyoruz

Yatırımcılara uygun arazi gösteremediklerini ifade eden Başkan Karataş, bütün enerjinin OSB’leri geliştirmek için harcanması gerektiğini söyledi. Fatsa’da, Ünye’de, Ordu’da arazilerin belirli yerlerde olduklarını ancak kaynak sorunu yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Karataş sözlerine şöyle devam etti: “OSB’lere aktarılacak bütçe gerekiyor. Biz göç veren bir ülkeyiz. Göçün ortadan kalkması için OSB’lerin hayata geçmesi lazım. Çoğu şehir, yatırımcı bulmakta güçlük çekerken biz yatırımcı buluyoruz ancak taleplere cevap veremiyoruz.

İhracattaki hedefimiz 500 MİLYAR DOLAR

Şu anda 550 dönüme sahip Fatsa OSB’ye 950 dönüm arazi daha ekleneceğini söyleyen Karataş, “Karadeniz’de tek parselde 1400 dönüme sahip başka OSB yok. 1400 dönümlük alanda birçok fabrika kendine yer bulacak. Burada üretim yapacaklar. Fabrikaların yaptığı üretimi sadece Ordu içinde satması beklenmemeli. İhracattaki hedefimiz 500 milyar dolar ise Fatsa’da bir liman da olması lazım” dedi. KARADENİZ EKONOMİ

Tarih : 13/02/2018


Etiketler : Yüksek faiz işadamını korkutuyor,Tayfun Karataş
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında