Başkan Aksu'dan Bayram Mesajı
22/08/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 27°C
G.G.S.Yağışlı
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Perşembe / 28°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cuma / 29°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cumartesi / 29°C
Az Bulutlu
Az Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.9944 / 6.0052
EuroYönerge
6.8267 / 6.8390
ara
Trabzon Ticaret Borsası

Yüksek faiz işadamını korkutuyor

MB faizi indirmeli

Altaş Televizyonunda Murat Gürsoy’un programına konuk olan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, “Merkez Bankası kesinlikle faiz indirimine gitmeli” dedi.

Yüksek faizin ticaretle uğraşan kişiler ve vatandaş için büyük bir tehdit unsuru oluşturduğunu ifade eden Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, “Merkez bankası kesinlikle faiz indirimine gitmeli. Kurum vergisi rekortmenleri açıklandığında ilk 10’un 8’ini bankacıların oluşturduğunu görüyoruz. Ben arzu ederim ki ilk 10, üretim yapan firmalardan oluşsun. Bu durumun ortadan kalkması için esnafın üzerindeki faiz yükünün kalkması gerekiyor” dedi.

Bölge gelişimi için OSB şart

Bir ülkenin gelişmesinin yaptığı ürem ile bağlantılı olduğunu vurgulayan Başkan Karataş, “Üretim artarsa, istihdam da artar. Üretimin olmadığı yerde sürdürülebilir ekonomik mantık olmaz. Göreve geldiğimizde ekonomik raporları inceledik. Ekonomide tarım payının yüzde 95 seviyesinde olduğunu gördük ve bunun da tek kaynağı fındık. Bu ekonomik anlamda bir tehdit oluşturuyor. Fındık olmadığında ya da fiyat olmadığında ekonomi durur. Bölge ekonomisi 2017 de istediğimiz seviyede gerçekleşmedi ve bunun sebebi de fındık. Biz elimizdeki OSB hamurunu doğru işlersek, bize hayatımızı idame etme noktasında katkı sağlar. Zamanında OSB’de 400 çalışan ve 6 fabrika vardı. Bugün 26 fabrika ve 4000 çalışan var. Devletimiz teşviklerle de bizim önümüzü açtı” dedi.

Yatırımcıların taleplerine cevap veremiyoruz

Yatırımcılara uygun arazi gösteremediklerini ifade eden Başkan Karataş, bütün enerjinin OSB’leri geliştirmek için harcanması gerektiğini söyledi. Fatsa’da, Ünye’de, Ordu’da arazilerin belirli yerlerde olduklarını ancak kaynak sorunu yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Karataş sözlerine şöyle devam etti: “OSB’lere aktarılacak bütçe gerekiyor. Biz göç veren bir ülkeyiz. Göçün ortadan kalkması için OSB’lerin hayata geçmesi lazım. Çoğu şehir, yatırımcı bulmakta güçlük çekerken biz yatırımcı buluyoruz ancak taleplere cevap veremiyoruz.

İhracattaki hedefimiz 500 MİLYAR DOLAR

Şu anda 550 dönüme sahip Fatsa OSB’ye 950 dönüm arazi daha ekleneceğini söyleyen Karataş, “Karadeniz’de tek parselde 1400 dönüme sahip başka OSB yok. 1400 dönümlük alanda birçok fabrika kendine yer bulacak. Burada üretim yapacaklar. Fabrikaların yaptığı üretimi sadece Ordu içinde satması beklenmemeli. İhracattaki hedefimiz 500 milyar dolar ise Fatsa’da bir liman da olması lazım” dedi. KARADENİZ EKONOMİ

Tarih : 13/02/2018


Etiketler : Yüksek faiz işadamını korkutuyor,Tayfun Karataş
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Adem UZUNÖMEROĞLU Adem UZUNÖMEROĞLU

OKEV – (Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı)
Çok Okunanlar
>> Adalı: Geleceğimiz ve ülkemiz dolardan değerlidir
>> Eximbank'tan döviz kredilerine kur ayarı
>> OTB Başkanı Kahraman: ''Diz çökmedik, çökmeyeceğiz''
>> BAŞKAN YILMAZ, SELİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI
>> Durak Fındıktan''Her Çocuk Bir Dünya''Projesi
>> Erdoğan ile Merkel telefonda görüştü
>> TİM ile Türk Eximbank arasında protokol
>> Albayrak, yabancı yatırımcılarla görüştü
>> İki bakanlık konut sektörü için harekete geçti
>> Çin'den Türkiye'ye destek geldi