EKONOMİK AKIL
26/04/2018
Sosyal Medya Butonlar
Perşembe / 19°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cuma / 20°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cumartesi / 20°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 19°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
4.0758 / 4.0832
EuroYönerge
4.9720 / 4.9809
ara
Meek Yapı 468x60

Trabzon'da yaylacılar direniyor, köprüyü kestiler

Trabzon'da yaylarada başatılan kaçak evlerin yıkımın şehrin dört bir yanında bulunan yaylacılar isyan noktasına geldi.

Trabzon’da son günlerde yoğunlaşan kaçak yayla evlerinin yıkımına vatandaşlar direnmeye devam ediyor. 

Trabzon Valiliği koordinesinde yapılan yıkımlar şehirde tüm yaylalarda başladı. Trabzon’un Akçaabat İlçesi Akpınar Mahallesi Büyük Oba yaylasına yıkım için giden ekiplere yaylacılar yaylaya sokmadı. Araçlarıyla yaylaya giden köprüyü kesen yaylacılar iş makinelerinin yaylaya girişine engel oldu. Kaçak evleri yıkmak için bölgeye gelen yetkililere isyan eden yaylacılar, ‘’Yaylaya 100 yıldır Akçaabat Belediyesi’ne ait iş makine gelmedi. Şimdi yıkım için geliyorlar. Bu yaylalar yasaksa herkese yasak olmalı neden sadece 2017 yılında yapılan evler yıkılıyor. Zenginler zaten ondan önce evlerini, villalarını yapmış neden onları yıkmıyorsunuz. Adaletli olun!’’ diyerek isyan ettiler. Öte yandan yaylalarda kaçak ev yıkımlarının devam edeceğini geri adım atılmayacağı ifade edildi.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, yaylalarda villa ve yazlık olmayacağını söyledi.

“Yayla evleriyle ilgili uzun süreden beri devam eden sorunumuz çözüm bekliyor. Yaylalara kaçak yapılan evlerin Devlet tarafından yıkılması da bu konunun kamuoyunda tartışılmasına neden olmaktadır” diyen Öztürk, “Öncelikle biz, Anadolu’da asırlardır yaylacılık ve hayvancılık yapan atalarımızdan gelen bu geleneğin yaşamasını istiyoruz. Hükümet olarak da hayvancılığa her türlü desteği veriyoruz. Nitekim kadimden beri yaylacılık yapan köylülerimize de yaylalar ve meralar geçmişte Devletimiz tarafından bu amaçla tahsis edilmiştir. İşte Devlet tarafından tahsis edilen bu yayla ve meralarda hayvancılık yapan insanlarımızın kendilerinin barınması için eve, hayvanlarının geceleri kalabilmesi için ahıra ihtiyaç vardır. Şu anda mevcut mevzuat, çok eski yıllarda yapıldığı için yaylalarda ancak “geçici olmak şartıyla” bir yapıya izin veriyor. Şu anda ise eskiden yapılmış doğal yayla evlerinin eskiyip kullanılamaz hale gelmesi, ülkemizin gelişerek insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi ile yaylalara daha iyi “yayla evleri” yapma ihtiyacını doğurmuştur. Mevcut mevzuat da “geçici yapılara” izin verdiği için bu ihtiyacı karşılamamaktadır.

İşte yaylalarda hayvancılık yapan insanlarımızın bu sorununu çözmek için 2012 ve 2013 yıllarında AK Parti Hükümetince Mecliste kanun çıkarılmıştır. Ancak Ana Muhalefet Partisine mensup Milletvekilleri tarafından bu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve mahkemece iptal edilmiştir. Böylece ortada bir kanun boşluğu doğmuş ve yaylalarda samimi olarak hayvancılık yapan insanlarımızın barınma sorunu çözülememiştir” ifadelerine yer verdi.

Öztürk şunlara yer verdi; “Şu anda bu yasa boşluğu nedeniyle yaylada hayvancılık yapan insanlarımızın barınma için yaptığı evler resmiyet yönünden sorun teşkil etmektedir. Eğer muhalefet milletvekilleri bu yasayı iptal ettirmeseydi bu sorun yaşanmayacaktı. Devletin koyduğu kurala göre izin alınmak suretiyle yine Devletin gösterdiği yaylalardaki yerleşim yerlerine belli ölçüde, belli şekilde yayla evi izinle yapılabilecekti.

Şimdi Anayasa Mahkemesinin iptal etmeyeceği yeni bir yasa çıkarılması gerekiyor. Ben bu konuda bölge milletvekili olarak uzun süredir çalışıyorum. Bu hususta Bakanlarımızı bilgilendirip destek istedim. Bölge milletvekilleri olarak sorunu çözmek istiyoruz. Muhalefetten de bu konuyu suiistimal etmeden çıkarılacak yasal düzenlemeye destek vermesini ve bir daha Anayasa Mahkemesine gitmemesini rica ediyoruz.”

Bu arada, yaylacılıkla ilgisi olmayan, hayvancılık yapmayan , yaylaların tahsis edildiği köy ahalisinden olmayan bazı vatandaşlarımızın da yayla ve meralara “villa, yazlık” niyetine gelişigüzel, plansız, çarpık betonlaşmaya yol açan kaçak yapıları da hukuken kabul edilemez. Bunlar bir tabiat harikası olan yaylalarımızı çirkinleştirip yok ediyor. Buna da tüm hemşehrilerimizin duyarlı olması gerekir. Aksi halde, kaçak beton yazlık yapanlar yüzünden tahsisli yerlerde yaylacılık, hayvancılık yapan hemşehrilerimizin barınma sorununu çözmek zorlaşıyor. Bu hususta samimi olarak hem muhalefetten hem hemşehrilerimizden duyarlılık ve destek bekliyoruz.

Tarih : 09/10/2017


Etiketler : Yaylacılar direniyor,yazlıklar yıkılıyor,Sabri Öztürk
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar
Trio Denizcilik
Bir Portre
Adem UZUNÖMEROĞLU Adem UZUNÖMEROĞLU

OKEV – (Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı)
Çok Okunanlar
>> Bu fırsatı kaçırmayın!
>> 'Bal'dan 95 milyon dolarlık gelir
>> Kadir Has’ın gündemi ‘Kriptopara’
>> Merkez Bankası anketi açıklandı!
>> 10 milyar TL para tüketicide kaldı
>> Samsun TSO'dan, Hisarcıklıoğlu’na ziyaret
>> Boztepe'de uçuşlar başlıyor
>> TÜMSİAD’dan erken seçim açıklaması…
>> Başkan Tekintaş 23 Nisan Çocuk Bayramını kutladı
>> "Ekonomi açısından iyi olur"