Başkan Aksu'dan Bayram Mesajı
22/08/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 27°C
G.G.S.Yağışlı
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Perşembe / 28°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cuma / 29°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cumartesi / 29°C
Az Bulutlu
Az Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.9944 / 6.0052
EuroYönerge
6.8267 / 6.8390
ara
Trabzon Ticaret Borsası

TMO basında çıkan o haberlere cevap verdi!

Fiskobirlik, basında üreticilerin mağdur edildiği yönünde çıkan olumsuz iddialara cevap verdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Fiskobirlik haberlerin doğruyu yansıtmadığını söyleyerek''Kurumumuzca bugün itibarıyla 25 bin fındık üreticisinden 45 bin ton kabuklufındık alımı yapılmıştır. 44 alım noktamızda günlük ortalama 1.750 üreticiden 2.500-3.000 ton kabuklu fındık alımı devam etmektedir''dedi.

Fiskobirlik açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bazı basın yayın organlarında TMO’dan fındık için randevu alıp fındığını alım kriterlerine uymaması sebebiyle satamayan birkaç üreticiye ilişkin “TMO’dan şikâyet var”, “TMO mağdur mu ediyor?” başlıklı haberler yayımlanarak fındık üreticilerinin TMO alım noktalarından geri döndüğü, üreticinin mağdur edildiği yönünde algı oluşturulmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki TMO bugüne kadar 25 bin üreticinin fındığını satın almıştır. Günlük olarak ortalama 1.750 üreticiden fındık satın alınırken çürük oranı, taş ve benzeri yabancı madde karışıklığı sebebiyle fındığını satamayan üretici sayısı sadece 15-20 kişi olup bu da günlük randevu alan üreticinin %1’i civarındadır.

Habere konu olan şahıslara gelince 30.09.2017 tarihinde Ordu ili Ünye ilçesindeki alım noktamıza 11 ton fındık getiren bir üreticimizin ürünü için yapılan analiz neticesinde yabancı madde (taş, toprak miktarı) oranı %2,8 olarak belirlenmiştir (barem limit değerimizin yaklaşık 6 katı). Üretici alımın 2 saat durmasına sebebiyet vermiş, sırada bekleyen üreticiler de davranışlarından dolayı kendisine tepki göstermişlerdir. Söz konusu üreticimize 01.10.2017 tarihinde ikinci bir randevu verilmiş ve ürününü yabancı maddelerden temizlemesi durumunda alıma tabi tutulacağı belirtilmiştir. Ancak üretici verilen ikinci randevusuna gelmemiştir.

Aynı şekilde 07.10.2017 tarihinde Akçaabat alım noktamıza gelen fındık üreticimizin 2 tonluk ürününde çürük oranı %6 olarak tespit edildiğinden ürün reddedilmiştir (barem limit değerimizin %20 fazlası).

Kabul etmek gerekir ki fındık alınırken alım kriterlerine uygun olması üreticilerimizin de bu hassasiyete göre hareket etmesi beklenir. Zira TMO, fındık üreticilerimizden piyasa fiyat istikrarı için satın aldığı fındığı uzun süreli muhafazayı da göz önüne almaktadır.

Birkaç üreticimizin fındığının belirlenen kriterlere uymaması nedeniyle alım dışı bırakılması arzu edilen bir şey olmamakla birlikte bir gerekliliktir.

TMO’nun piyasadaki fındığı yoğun şekilde satın aldığı, fındık fiyatlarının piyasada yükselmeye başladığı, toplam randevuların azaldığı bir atmosferde bu tür haberlerin fındık üreticilerine hizmet etmeyeceği aşikârdır. TMO bütün iş yerleriyle her türlü bilgilendirmeye açıktır.

Tarih : 09/10/2017


Etiketler : Toprak Mahsulleri Ofisi,Fiskobirlik,Basında çıkan haberlere cevap verdi
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Adem UZUNÖMEROĞLU Adem UZUNÖMEROĞLU

OKEV – (Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı)
Çok Okunanlar
>> Adalı: Geleceğimiz ve ülkemiz dolardan değerlidir
>> Eximbank'tan döviz kredilerine kur ayarı
>> OTB Başkanı Kahraman: ''Diz çökmedik, çökmeyeceğiz''
>> BAŞKAN YILMAZ, SELİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI
>> Durak Fındıktan''Her Çocuk Bir Dünya''Projesi
>> Erdoğan ile Merkel telefonda görüştü
>> TİM ile Türk Eximbank arasında protokol
>> Albayrak, yabancı yatırımcılarla görüştü
>> İki bakanlık konut sektörü için harekete geçti
>> Çin'den Türkiye'ye destek geldi