80 il bir İstanbul etmiyor
16/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cuma / 13°C
Yağışlı
Yağışlı
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 15°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Pazartesi / 19°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.4177 / 5.4275
EuroYönerge
6.1310 / 6.1420
ara
Alanlar İnşaat

Sanat İçin Beş Çok Geç

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen Trabzon Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Sanat İçin Beş Çok Geç’ projesi kapsamında ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerinin ilgi alanlarının erken belirlenmesi ve ...

Ortaokulda resim ve müzik eğitiminde branş öğretmeniyle karşılaşan çocukların ilgi alanlarının belirlemesi noktasında geç kalındığından hareketle hazırlanan proje kapsamında Ortahisar İlçe Milli Eğitim bünyesince belirlenecek pilot ilkokullarda ’Sanat İçin Beş Çok Geç’ projesiyle müzik ve resim derslerine branş öğretmenlerinin girmesi ve haftada iki saat çocukların bir fiil sanat eğitimi almaları sağlanacak.

Sanatın bireyin gelişimine çok büyük bir katkı sağladığına dikkat çeken DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, “Sanat, çocuğun özgür düşünmesine katkıda bulunur. Ortak davranış bilincini geliştirir. Okul başarılarının artmasını sağlar. Sanat eğitimi alan çocukların stresle başa çıkma becerileri gelişir. Projenin, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çok yönlü, iyi eğitim almış, ülkemize ve milletimizi katkı sağlayacak bireyler olarak yetişmelerine katkı sunacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Çocukların gelişimine ülke olarak çok büyük önem verdiklerini dile getiren Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse’de, erken dönemde verilecek sanat eğitimin çocuklara psikolojik bir destek olmasının yanı sıra zeka gelişimine de büyük katkı sağladığını söyledi. Köse, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“6 yaşına kadar olan dönem, çocuğun zihinsel, sosyal, duygusal, kaş ve sinir gelişiminin, olgunlaşmasının olduğu dönemdir. Bu nedenle bu dönemdeki sanat eğitimi, çocuğa daha fazla uyaran verilmesine olanak tanır. Bu da daha iyi bir gelişimi beraberinde getirir. Ortahisar Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, çocuklarımızın çok yönlü yetişmesi için proje üretip hayata geçirmeye devam edeceğiz. DOKA’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Proje Koordinatör Öğretmeni Gülşah Toksoy ise, projede yer alacak müzik öğretmenlerine Prodigies Erken Dönem Müzik Eğitimi verileceğini ve bu eğitim yöntemi ile çocukların yeteneklerinin daha doğru bir şekilde keşfedilmesinin sağlanacağını söyledi. Toksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“4 ila 10 yaş arasındaki çocuklara hitap eden Amerika’nın bir numaralı müzik ve nota eğitim programı ile çocukların yetenekleri daha doğru bir şekilde tespit edilecek ve bu noktada daha doğru eğitim alacaklar. ‘Sanat İçin Beş Çok Geç’ projesi, çocuklarımızın erken yasta yeteneklerinin keşfedilmesini sağlamak, teknik ve kritik düşünme becerilerini ve kazanımlarını geliştirmek, öğrencilere kazandırılan becerilerin üretime dönüşmesini izlemek ve birçok eğitim metoduna göre öğrencilerimize katma değer yaratacak unsurlar içeriyor. Ben, proje kapsamında verilecek eğitimin, öğrencilere ve öğretmenlere yeni ufuklar açacağını düşünüyorum.”

Projenin, düzenlenecek müzik yarışmaları ile sürdürülebilirliğinin sağlanacağı, okul öncesi öğretmenlerinin de projeye dahil edilip çarpan etkisinin arttırılarak iyi uygulamaların ilerleyen aşamalarda il çapında yaygınlaştırılacağı ifade edildi.

Tarih : 12/09/2018


Etiketler : Sanat İçin Beş Çok Geç,DOKA,
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> BAŞKAN TEKİNTAŞ, “ATATÜRK BÜYÜK BİR KOMUTAN, DÜŞÜNCE ADAMI VE LİDERDİR”
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Ordu Fatih Anadolu Lisesi'nden Atatürk silüeti!
>> ​Başkan Tok: "Gurur ve Şükranla Anıyoruz.''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Vali Yavuz ; '' Atatürk milletlere de örnek olmuş tarihî bir kişiliktir.''