Şu Stokçu Dedikleri
15/10/2018
Sosyal Medya Butonlar
Pazartesi / 22°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
Salı / 22°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
Çarşamba / 23°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Perşembe / 22°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.8113 / 5.8218
EuroYönerge
6.7288 / 6.7409
ara
Alanlar İnşaat

Samsun'da atıklar değerlendiriliyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi küçük ve büyükbaş hayvanların atıklarından gübre üretecek.

Samsun Avdan Enerji Üretim Ticaret AŞ İl Koordinatörü Sinan Bektaş yaptığı açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesine ait katı atık depolama tesisinde, metan gazından elektrik üretimi yaptıklarını söyledi.Samsun'a çevre illerden çok sayıda atık geldiğine işaret eden Bektaş, bunları bertaraf etmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığından lisanslı biyogaz bertaraf tesisi kurduklarını ifade etti.

Biyogaz tesisine Karadeniz Bölgesi'ndeki kümes hayvanları, küçük ve büyükbaş hayvanlar ile meyve posası gibi organik atıkları kabul ederek bertarafını sağladıklarını aktaran Bektaş, "Bertaraf yaparken fermente olan ürünleri katı ve sıvı olarak ayırıyoruz.Sıvı bölümü, sıvı ham madde gübre yapılacak şekilde ayırt ediliyor. Katı tarafı ile organomineral gübre oluşuyor.Organomineral gübre ile fındık bahçesinde yaptığımız bilimsel deneme başarılı oldu." dedi.

ARTIŞ ELDE EDİLDİ 

Bektaş, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinde danışman öğretim görevlileri ile önce Teknopark'ta bilimsel laboratuvar çalışması yapıldığını, daha sonra bölgesel ürünlere yönelik organomineral gübre uyguladıklarını, yapılan denemede ürünlerin kalite ve miktarında artış elde edildiğini anlattı.Organomineral gübrenin piyasaya sunulması için küçük bir fabrika kurduklarını aktaran Bektaş, şunları kaydetti:

"Piyasaya arz ettiğimiz gübrelerin içine baktığımızda, bu gübre fermente olduğu için diğer gübrelere göre daha iyi sonuç veriyor. Ürüne odaklı gübre üretebilme şansı yakaladık. Bu gübre her türlü tarım arazilerinde uygulanabilir ama daha çok Karadeniz Bölgesi'ne has ürünlere uygulamak istiyoruz. Çünkü Türkiye için üretilen gübrelerde İç Anadolu veya Karadeniz bölgeleri için ayrı gübre yapılmıyor. Oysaki İç Anadolu ve Karadeniz'in toprak yapısı çok farklı. Ürün kalitesinin artması için Karadeniz'deki fındık, çay ve çeltik ürünlerine yönelik gübre üreteceğiz." Bektaş, gübre piyasasında belirsiz olduğunu ancak üretecekleri organomineral gübrenin piyasadaki fiyatlardan daha uygun olacağını da sözlerine ekledi.

Tarih : 12/10/2018


Etiketler : Hayvan,atık,gübre,Sinan Bektaş
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
İlhan Saygılı İlhan Saygılı
​İlhan Saygılı kimdir?
Bern Büyükelçisi
Çok Okunanlar
>> 2023 Ordu Turizmi
>> Ege YMSİB'den enflasyon ile mücadele!
>> Altın fiyatlarında son durum!
>> Ordu Ulusal 1.Kitap Fuarı açılıyor!
>> Kiğılı'dan enflasyonla mücadeleye destek!
>> Garanti Cep ve İnternet deneyimi yenilendi!
>> Karadeniz'in ihracat rakamları açıklandı!
>> Bayrak:Son yılların en iri palamudu!
>> ŞİMŞEK : ZAMLAR BİZİ ÇOK YORDU
>> ​Sarıgöl Konveyör hedef büyüttü!