Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
20/01/2019
Sosyal Medya Butonlar
Pazar / 12°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 14°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Salı / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Çarşamba / 15°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

Ordulu’lar “istikrar” ve “sağlam gelecek” arıyor

Dr.Rüştü Bozkurt

Meslek örgütlerinin yaygınlaşması ve derinleşmesini, bilgili ve temas halindeki halk gücü yaratmanın göstergesi olduğu için, sivil inisiyatiflerin toplantılarına ayırım gözetmeksizin katılmaya çaba gösteriyorum.

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği(ORSİAD) düzenli toplantılar yaparak, gündemdeki konuları üyeleriyle paylaşan sivil örgütlerimizden biri. Başkan Kadir Engin’in çağrısıyla geçtiğimiz hafa Ordu’ya gittim; iş insanları dostlarla bir akşam sohbetine katıldım.

Ordu’nun gündemindeki konuları epey zamandır izliyorum. Gündemden hiç düşmeyen konular kadar gündeme yeni eklenenler de var. Bugün Ordu’nun gündemini aşağıdaki konular oluşturuyor:

• Fındık rekoltesi, kalitesi ve fiyatları ve ihracatının güven altına alınması

• Ekonomik istikrar, özellikle dolardaki sert çıkışlar ve inişler

• Ordu’da istihdamı artıracak üretim-odaklı yatırım projeleri

• Ordu-Giresun Havalanın katkısını artıracak ücretlendirme

• Çevre Yolunun bir an önce tamamlanarak kent içinin rahatlatılması

• Uygun OSB yatırımları tamamlanması ve yatırımcıya kolaylıklar sağlanması

• Ordu-Ünye-Tokat bölünmüş yolu ile Ordu-Sıvas bölünmüş yolunun tamamlanması

• Ordu ile kapsamında yeterli bir konteyner limanının hizmete alınması

• Ordu yaylalarından geçen yeşil yolla teleferik bağlantıları yatırımları

• Ordu’da hızlanan konaklama tesislerinin doğa turizmini özendirecek ölçeklere çıkarılması

• Numan Kurtulmuş’un sözünü verdiği Ordu-Dolaman arasında demiryolu hattı inşası

Fındık konusunda memnuniyet

Ordu denince akla “fındık sorunu” gelir… En azından benim bildiğim kadarıyla yaklaşık 50 yıldır mevsimi gelince fındık sorunu tartışılır. Bu yıl, hiç olmazsa şimdilik, bir sükunet var. TMO’nun fiyat açıklamasını isteyenler de var, istemeyenler de..Fındık alım fiyatı 12 TL/kg.

Fındıkta bu yıl doğaya bağımlı olan bazı avantajlar var: Kaliteden herkes memnun. Randımanın yüksek olduğu bir sezon yaşanıyor. Çürük oranı düşük, çürüğe bağlı olarak alfatoksin sorunu yok.Böcekle ilgili sorunlar var ama endişe verecek kadar değil.

Köylerdeki üreticiye dönük örgüt sekreteri olan Tuncay Zengin, 4572 Sayılı Yasanın iptalını, FSKOBİRLİK örgütlenmesinin yeniden canlandırılmasını talep ediyor; talepleri de yerel medyada yer alıyor. “Alan bazlı desteğin ürün bazına dönüştürülmesini” de öneriyor Zengin. Bugünkü 12 TL/kg fiyatın 18 TL/kg düzeyine çıkarılmasını istiyor.

Mevlana’nın “Gerçek dostu olanların aynalara ihtiyacı yoktur” çağrısına uyarak, dostça bir uyarı yapalım: Ordu’da yörenin kaynaklarından hareket eden, karşılaştırmalı üstünlük yaratacak ve sürdürülebilir üretim sağlayacak “üretim alanı keşfi” konusunda fikir var, analiz yok…Ordu’da OSB’ler işlevsel olması, karma OSB’ler yerine yeni nesil OSB’lerin yatırımları hızlandırabilmesi için dinamik bir envantere, sağlıklı verilere, hepsinden önemlisi de proje ve fizibilite çalışmalarına gerekli emek ,zaman ve para harcanmış değil. Öngörme ve önlem alma disiplininde eksiklik, başlangıç noktasına hassas bağlılık ilkesine de ters düşülme söz konusu.

Ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor… Hangi limana gideceğini bilmeyen geminin kaptanına hiçbir rüzgarın yardımcı olamayacağını biliyoruz. Hangi alanlardaki yatırımların havza ölçeğinde karşılaştırmalı üstünlüğü olduğunu söylemeden “yatırım yapılsın” demek kendimizi kandırmak olur.

Ulaştırma yatırımlar

Ordu’da Karadeniz Yolu’nun tamamlanmasından sonra ulaşım alanında iki konu önem kazanmıştı: Ordu- Giresun Havaalanı bitti. Herkes de memnun gözüküyor. Uçuş bedellerinde destek verilerek doluluk aranının ve sefer sayısının artırılması talepleri var.

Ordu-Mesudiye-Sivas yolunun bitirilerek Karadeniz’i Akdeniz’e bağlanması herkesin ortak beklentisi. Ayrıca Ünye-Niksar-Tokat üzerinden yolun da bölünmüş yol olarak bitirilmesinin yöreye ekonomik hareketlilik getireceği ortak beklentilerden bir diğeri.

Ordu’ da liman talebi anlamlı olmasına anlamlı, ama Ordu’daki kanaat önderlerinin ellerinin altında Adapazarı-Karasu, Ereğli, Zonguldak, Filyos, Samsun, Trabzon ve Hopa gibi limanların bugünkü durumunu bilerek talepte bulunmalıyız. Bilgisiz fikir üretmemeli, yatırım aşamasında ortaya konan “beklentileri” ile “sahada alınan sonuçlar” arasındaki uyum ev uyumsuzluğu gözeterek hareket etmeliyiz.Aşırı beklenti yaratmamalıyız; aşırı beklenti aşırı kırılganlıklara yol açıyor.

Yaylalarda yeşil yol, doğa turizmi, yaylalara ulaşım olanakları gibi taleplerin hepsi anlamlı olabilir…Ama bir koşulu unutmazsak : Fizibilitesi olmayan bir yatırım öneresi ciddiye alınmaz!

Ekonomideki son durum

Türkiye’ de ekonominin 80 yıllık performansının yüzde 5 büyüme yarattığını; ülkenin batmayacağını, bir bedel ödeyerek bu krizi de atlatacağımızı söyledim. Ayrıca, siyasi iradenin, dünya genelinde şimdilik geçerli olan “piyasa sisteminin” dayattığı “merkez bankasının bağımsızlığı”, “enflasyon üzerinde faiz uygulamaları”, “dalgalı döviz kuru uygulaması” ve “sermaye hareketlerinin serbestliği” konularında kurallarla kavganın sonucu olmayacağın söyledim. Ayrıca geçmiş dönemde krizlerin sektörel alanda fraklı olmasına rağmen, genelde yaklaşık 2 yıl sürdüğünü; yeni ekonomik düzende bunun biraz uzadığını, kriz fazlarının daraldığını; o nedenle işletme ölçeğinde yönetişimin çok önemli araç haline geldiğini paylaştım.

Envanter ve veri sorunlarımızı, analitik alandaki eksikliklerimizi, strateji noksanlıklarımızı, plan disiplininden uzak yönetişim anlaşışımızı, açık ortamlarda gözetim ve denetim yapan kurumsal disiplinden uzaklığımızı ı; “cari açık/ milli gelir”, “ borç stoku/milli gelir” oranlarını sıkı izleyerek kırılganlıkları azaltan bir programa olan ihtiyacımızı özetle aktardım.

Katılanların söylediklerimi anladıklarını sanıyorum… Ordulu iş insanlarımız geleceği ancak ilkelere sahip çıkar ve disiplini elden bırakmazsak sağlıklı kurabileceğimizi iyi biliyor…

Tarih : 10/09/2018


Etiketler : Dr.Rüştü Bozkurt,Ekonomi,Ordu,ORDUSİAD
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Paşa Tokmak Paşa Tokmak
Paşa Tokmak kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> ​Turgay Topkaya ATATÜRK ‘FABRİKALAR KALEDİR’ DİYOR
>> Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
>> Tayyip Erdoğan 20 Ocak'ta Ordu'da
>> Aktaşlar Lezzet Grubu ihracata odaklandı
>> Hilmi Güler sahaya inmeye hazırlanıyor
>> Tok; ''Biz en çok gençlerin belediyesiyiz''
>> Ordu-Giresun niye uçamıyor
>> Yabancı turist sayısı artıyor
>> TMO'ya sıfır gümrüklü ithalat!
>> Öğrencilerin gözdesi ODÜ kütüphanesi