Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
20/01/2019
Sosyal Medya Butonlar
Pazar / 12°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 14°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Salı / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Çarşamba / 15°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

Ordu'da 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.

Burada düzenlenen törende, Vali Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi.

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından, tebrikat törenine geçildi.

Valilik Makamında, Vali Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi önünde yapılan törenle devam edildi. Burada düzenlenen törene, Vali Seddar Yavuz, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Altınordu Belediye Başkan Vekili Aydın Şaşmaz, daire müdürleri, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Vali Seddar Yavuz’un beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile birlikte törene katılanları selamlamasının ardından tören programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ordu Askerlik Şube Başkanı Kıdemli Binbaşı Ahmet Meydan yaptı.

Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Kıdemli Binbaşı Ahmet Meydan, 30 Ağustos Zaferi’nin, Türk adının dünyada duyulduğu andan itibaren şanlı bayrağımızı yeryüzünün birçok noktasında dalgalandıran asil Türk Milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusu’nun en şanlı zaferlerinden birisi olduğunu söyledi.

Askerlik Şube Başkanı Meydan, “Balkan ve Birinci Dünya Savaşları ile yara alan milletimiz, düşmanları ve onların ülke içindeki iş birlikçileri tarafından yok edilmeye karar verilerek, toprakları işgal edilmiş, ordularının elinden silahları alınarak askerleri terhis edilmiş, yıllardır devam eden savaşlardan Anadolu nefes alamaz hale gelmişti. Bu durumda Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, bağımsızlık meşalesini yakarak, ‘ya istiklal, ya ölüm’ parolası ile aydınlığa giden yolu aramışlardır. Karlofça Anlaşması’ndan sonra ilk defa taarruz ederek toprak kazanmaya başladığımız Sakarya Meydan Muhaberesi ile hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuz ve milletimizin istiklali uğruna, kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini bir kez daha ispatlamıştır. Sakarya Meydan Muhaberesi sonucu büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alınmış, Güney’deki birlikler gizlice Batı cephesine kaydırılmış, silah ve mühimmat temin edilerek birliklere taarruz eğitimi yaptırılmıştır. Bu hazırlıklara müteakip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki ordumuz, 26 Ağustos 1922’de taarruz ederek, 5-6 ay gibi bir sürede alınamayacak düşman mevzilerine bir saatte ulaşmış ve 5 gün içerisinde tamamen ele geçirmiştir. Anadolu’da misafir olduğumuzu düşünerek Türk varlığını sonlandırmaya gelenler, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan Türk Milleti’nin sarsılmaz azim ve inancını hesap edememişlerdi” diye konuştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, halk oyunları gösterisi, şiir okunması ve ödül töreniyle devam etti. 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümü dolayısıyla ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol mensupları tarafından verildi.

Ordu Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Tarih : 30/08/2018


Etiketler : 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.Ordu
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Paşa Tokmak Paşa Tokmak
Paşa Tokmak kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> ​Turgay Topkaya ATATÜRK ‘FABRİKALAR KALEDİR’ DİYOR
>> Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
>> Tayyip Erdoğan 20 Ocak'ta Ordu'da
>> Aktaşlar Lezzet Grubu ihracata odaklandı
>> Hilmi Güler sahaya inmeye hazırlanıyor
>> Yabancı turist sayısı artıyor
>> Tok; ''Biz en çok gençlerin belediyesiyiz''
>> Ordu-Giresun niye uçamıyor
>> TMO'ya sıfır gümrüklü ithalat!
>> Öğrencilerin gözdesi ODÜ kütüphanesi