80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

MEMGE istihdam yaratıyor!

​Bugüne kadar 100’e yakın kişiyi iş sahibi yaparak istihdama katkı sağlayan MEMGE, sektörde birçok iş alanı açıyor.

Bugüne kadar 100’e yakın kişiyi iş sahibi yaparak istihdama katkı sağlayan MEMGE, İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ortaklığında ve İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliğiyle yürütülüyor. Sadece İlkadım ve Samsun’dan değil birçok şehirden de talep gören MEMGE’de eğitimin temelini Ahilik Kültürü oluşturuyor.

MEMGE İŞ VE MESLEK EDİNDİRMENİN YENİ ADRESİ OLDU…
İş ve meslek sahibi olmak isteyenlerin kapısını çaldığı MEMGE’ye başvuru yapmak isteyenlerin sayısı her geçen dönem gittikçe artıyor. 2 yıldır süren ve bu yıl 4’üncüdönem açılışı yapılan kursun 70 kişi kapasitesi bulunuyor. Pasta yardımcılığı, pidecilik, aşçı yardımcılığı ve servis elemanı olarak 4 ayrı kategoride verilen kurslara müracaat döneminde bine yakın kişi başvuru yapıyor. Girişimcilik eğitiminin verildiği kursa başvurular, 15-33 yaş arasında herhangi bir yerde çalışmayanlar arasından komisyon tarafından yapılan mülakatla seçiliyor. Şehir dışından alanlarında uzman eğitmenlerin ve ünlü usta aşçıların gelerek dersler verdiği kurstan mezun olanların % 50’si sektörde istihdam ediliyor. Geçen 3 dönemlik eğitim programında 201 kursiyer 4 farklı branştan mezun olurken 250 kursiyer de KOSGEB Girişimcilik kursundan mezun olmanın sevincini yaşadı.
BALCI; “ÖNCE İŞ VE MESLEK AHLAKI”
Verdiği eğitimin temelini oluşturan ahlak kuralları ile kursiyerlerin iş ahlakı ve aile hayatını olumlu yönde değiştiren MEMGE her anlamda donanımlı personeller yetiştirmeyi amaçlıyor. Proje sorumluluğunu üslenen Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Balcı ilk amaçlarının iş ve meslek ahlakının unutulmamasını sağlamak olduğunu belirtirken; “Bu yola çıktığımızda amacımız gençlerimizi meslek sahibi edindirmenin yanı sıra hayatları boyunca devam edecek olan meslek ahlakını aşılamak oldu. Burada sağladığımız aile ortamı ile kursiyerlerimizle meslek edinmelerinin dışında örnek insan olma kurallarını da paylaşıyoruz. 2’inci yılımızda 4’üncü dönem kursumuza başlamanın mutluluğunu yaşarken bir yandan da gelecek dönemler için planlamamızı yapıyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN TOK’TAN TAM DESTEK SÜRÜYOR
İstihdam hedefli çalışmalara tam destek verdiğini ve vermeye devam edeceğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; “MEMGE kursumuza büyük önem veriyoruz. Çünkü burada büyük bir oranda istihdam sağlanırken gençlerimiz güzel bir ortamda sadece mesleklerinin teknik bilgilerini değil ahlak kurallarını da öğreniyor. Ahilik Kültürünün devam etmesine katkı sağlayan ve gençlerimize Ahilik Kültürünü aşılayan eğitmenlerimiz ile örnek bir tablo oluşturarak başarıyı sağlamış olduk. Buradan mezun olan kursiyerlerimiz işe başladıklarında çevrelerinde iyi örnek gösterilen insanlar oluyor. Güzel bir aile ortamının sağlandığı kursta birçok ünlü ustadan önemli bilgiler öğrenme şansı buluyor. Aynı zamanda hizmet sektöründe kentimizin gelişim göstermesine de katkı sağlıyorlar. Ben bu projeye emek harcayan herkese ve mezun olduktan sonra bile bizlerin gurur duyduğu elemanlar olan kursiyerlerimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Tarih : 07/11/2018


Etiketler : Memge,istihdam,sektörler
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında