80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

İşadamı Albayrak’ın cari açığı kapatma önerisi

Devlet imalâtı ve ihracatı desteklesin

Ordu’da fındık sektörünün başarılı firmalarından KARİMEX’in Yönetim Kurulu Başkanı işadamı sanayici Mehmet Albayrak, Türkiye’nin yıllardır çözemediği cari açı probleminin ancak imalata ve ihracata destek verilerek aşılabileceğini söyledi.

Türk ekonomisin kronik sorunu olan cari açık sorununun çözümü için Ordulu işadamı sanayici Mehmet Albayrak’tan “imalata ve ihracata destek” önerisi geldi.

2018 yılında devletin üretim kaynaklı ekonomiye destek vermeye devam etmesi gerektiğini vurgulayan işadamı Albayrak, “Devletimizin imalât kaynaklı ihracatı desteklemesi gerekiyor. Biz yurtdışına mal ve hizmet ihraç edebilirsek bu ülkemizin zenginlemesini sağlayacak ve sosyal refaha ulaşacağız. Yani daha çok üretmek, ihraç etmek ve cari açığı kapatmak durumundayız” diye konuştu.

Gümrük indirimi tarıma darbedir

“Tarım sektöründeki gümrük vergilerinin indirilmesini de kabul etmiyoruz. Bu bizim tarımımızın önünde, gelişmeyi engelleyecek bir unsurdur. Kısacası ihracat, ihracat, ihracat diyoruz. Bu nedenle finans maliyetleri düşürülmeli ve devlet teşvikleri ile ihracata yönelik imalat sanayi daha fazla desteklenmeli. Böyle bir politika ile ülkemizin çok önemli bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Bu arada fındık sektörü Avrupa dışı ülkelerde bize karşı uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesi için çalışma yapılmalıdır.” Albayrak Karimex firmasının hedeflerini ve sektör olarak devletten beklentilerini de anlatı.

Cirolar da artıyor, maliyetler de artıyor

“Karimex olarak ciro olarak artışımız yüzde yüze yakın. Ancak üretim maliyetlerindeki yükseklikler ciro artışlarımızdaki kazanımlara cevap vermedi. Başta finans sistemindeki faiz yükselişleri sektörümüzü çok etkiledi. Biz ihracatçı bir firmayız. Finans ve stok maliyetlerini alıcı ülkeler maalesef bizim üstümüze yıktılar. Fındık sektörünün en önemli problemi üreticiden fındığı peşin alıp, yurtdışındaki alıcılarımıza 3 ay vade ile satmamız.”

2018’de hedefimiz yine büyümek

“Devlet bizim gibi firmaları desteklediği sürece biz hem cirolarımızı büyüteceğiz hem de işlerimiz büyüteceğiz. 2018 yılında ciromuzu yüzde 50 büyütmeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili 3 yıldır çalışma yapıyoruz ve geri dönüşlerini yavaş yavaş bekliyoruz. Hükûmetten beklediğimiz Eximbank aracılığı ile ihracata yönelik düşük faizli kredi uygulamasının daha hızlı kullandırılması. Aynı uygulama ile ihracat kredisi kullandıran bankalar da Eximbank gibi çalıştırılıp, ihracat sektörüne düşük maliyetli finansman sağlanmalı.”

KEMAL ÇEKÜÇ/KARADENİZ EKONOMİ 

Tarih : 13/02/2018


Etiketler : Karimex,Mehmet Albayrak,Fındık,Cari açık
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında