FİNANSAL OKURYAZARLIK
23/01/2018
Sosyal Medya Butonlar
Salı / 11°C
Yağışlı
Yağışlı
Çarşamba / 6°C
Yağışlı
Yağışlı
Perşembe / 3°C
Kar Yağışlı
Kar Yağışlı
Cuma / 5°C
Karla Karışık Yağmur
Karla Karışık Yağmur
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
3.7874 / 3.7942
EuroYönerge
4.6369 / 4.6453
ara
Meek Yapı 468x60
Murat TAŞKIN

Murat TAŞKIN

Önce üretim
a@a.com

Yine; "fındık" yazacak isek...

Beklenen oldu ve fındığa ben diyeyim “fiyat konuluyor”, siz söyleyin, “fiyat konuşuluyor!” Zaten, konuşanların çoğunluğuna bakın, “fındığı sadece konuşanlar. Üzerine düşeni yapanlar” değil.

Kimler mi? Hangi birini yazayım! Ancak, bu çok konuşanlar yüzünden fındığa çok emek verenin de; az emek verip çok bekleyenin de geçmişte ne denli, ne kadar mağdur olduğuna bir bakın derim.

Ama yine de bu kadar olup biten arasında, öylesine işler var ki, ozan Kaygusuz Abdal’ın; “Kaza verdik birçok akçe, Eti kemiğinden pekçe, Ne kazan kaldı, ne kepçe, 40 gün oldu kaynatırım kaynamaz” misali, ben “40 yıldır kaynatmazsam bile yazar dururum!” Ama yine de pek çok şeyi anlamam! Anlamadıklarımdan biri; birileri değil, çokları hâlâ neden rekolte açıklanmasını bekler dururlar! Artık bu aşamadan sonra Tarım Bakanlığı’nın açıklayacağı rekolteyi kim inanır ki? İnanmak zorunda da değiller.

Çünkü bu işe, sermayesini, emeğini tahsis eden tüccar, fabrikacı, sanayici ve ihracatçıların hemen hemen hepsi rekolte işini ötekine berikine bırakırlar mı? Kendisi tespit eder, rekolteyi aşağı yukarı bilir ve piyasada ona göre vaziyetini alır.

Öyle de yapıyorlar. Birileri de, herkesi kendileri gibi yattıkları yerden, oturdukları rahat koltuklardan tespit yapıp, konuşuyor zannediyorlar.

Gelelim bir başka gerçeğe... Sanki piyasanın tek hakimi gibi TMO’nun görülmesine! Ya da görmek isteyenlerin yanlışına.

Bir önceki yıl ürününde ne yaptı? Piyasayı çok mu etkiledi? Piyasayı mı yükseltti? Hayır! Fiyatı brüt 10.0010.30 TL. Neti 9.009.30 TL Aldığı fındık miktarı topu topu 6.000 ton. Yani sıradan bir manavın bile alabildiği miktar. Daha doğrusu piyasadaki 2016 ürünün cüzi bir miktarı.

Şimdiki pozisyonu ne? Öncekinden farklı mı? Ya da farklı olacak mı? “Bekleyip göreceğiz” diyeceğim ama, “Görünen köy kılavuz istemez ki?”

Gelelim şu “hâlâ çok konuşanlar” vakasına! Öncelikle; “Çok konuşanın çok hata yaptığını” ceddimiz atasözü haline getirmiştir, hatırlatalım! Ama, birileri sen ne dersen de, tüm gerçekleri, bütün rakamları ortaya koyarak, “Bu kadar konuşma yerine, aynı oranda iş yapsaydınız, fındığa da üreticiye de daha çok yararınız olurdu” dese de işe yaramıyor.

Çünkü, bazılarında maalesef bunu anlayacak izan yok! Ayrıca işlerine gelmez. Çünkü geçimlerini ve varlıkları iş yapma yerine, konuşmaya bağlamışlar. Ve de illa da “reklâmın iyisi kötüsü olmaz” hesabıyla medyaya yer almaya! Ben iddia ediyorum: Benim meslektaşlarım el alem işte ve aşta iken; bahçeye sadece foto muhabirlerine poz vermek için giren ya da gazete sütunları ile televizyon ekranlarına çıkmak için konuşanları, bir süre unutsunlar bakın neler oluyor.

Ya bu adamlar kafayı yerler! Ya da akıllarını başlarına toplayıp, fındık bahçelerine seneden seneye değil, gerektiği kadar girerler.

Gelin hem direkt olarak Türk fındığına hem de dolaylı olarak bu zat-ı müeyyeserlere bir iyilik edelim! Ne dersiniz?

Tarih : 07/09/2017

Etiketler : Fındık,Murat Taşkın
Yazdır

Diğer Yazılar
>> 23/01/2018 - Turizmde kim üstat kim değil?
>> 09/01/2018 - ÖNCE ÜRETİM
>> 07/09/2017 - Yine; "fındık" yazacak isek...
>> 11/07/2017 - Değirmene su taşımamak mı''dediniz?
>> 02/07/2017 - Soylu geldi çay sektörü dengelendi
>> 19/06/2017 - Katarlanan Katar ise...
>> 02/06/2017 - TOBB 73. Genel Kurulunda
>> 17/05/2017 - EŞEK ADASI
>> 12/05/2017 - Fındık-su ilişkisi ve 30 tas çorba...
>> 03/05/2017 - Fındıkta TMO'nunki; bugünün değil, 2017'nin fiyatı hesabına.
Sonraki Yazılar >>
Yorum Ekle

Piyasalar
Trio Denizcilik
Bir Portre
FAHRETTİN ULUSOY FAHRETTİN ULUSOY

ULUSOY UN AŞ
Çok Okunanlar
>> OTSO'dan sağlık turizmine katkı
>> Ordu'ya şehit ateşi düştü
>> Giresun dünya'ya yerli tüfek ihraç edecek
>> Giresun TSO'dan Azerbaycan gezisi
>> FAS’A TRABZONLU SANAYİCİ ÇIKARMASI..
>> OTSO faaliyet raporunu açıkladı
>> Kaya yeniden başkan
>> DÜŞÜK FAİZ SENDROMU
>> Nestle'den Nutella'ya dev satış
>> Ordu EMİTT fuarına hazırlanıyor