Meyve Suyunu İçip Yazılımı Yaptılar
19/12/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 13°C
Yağışlı
Yağışlı
Perşembe / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cuma / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cumartesi / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

Giresun'daki Mavigöl'e 3 milyon liralık yatırım

Giresun'un Dereli ilçesinde Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla yaklaşık 3 milyon liralık çalışma gerçekleştiriliyor.

Giresun'un Dereli ilçesindeki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla yaklaşık 3 milyon liralık çalışma yapılıyor.

Kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akan, Kuzalan Tabiat Parkı sınırları içindeki derede oluşan Mavigöl, Giresun-Şebinkarahisar yolu üzerinde yer alıyor.

Sarp arazideki vadide ağaçların arasında adeta saklı kalan Mavigöl'e patika yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Turkuaz renkte akan Mavigöl, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından, ziyaretçilerin gölün etrafında daha keyifli ve güvenli vakit geçirebilmeleri için çalışma gerçekleştiriliyor.

Yaklaşık 3 milyon lira maliyetli proje kapsamında seyir terasları, patika yollar, köprüler, otopark, kır lokantası ve mescit inşa edilecek.

Seyir teraslarından üç göl izlenebilecek

DKMP 12. Bölge Müdürülüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, AA muhabirine, Doğu Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi'nin karların erimesiyle hazirandan itibaren turkuaza yakın bir renkte aktığını söyledi.

Havzanın kayalık yapıya sahip olması dolayısıyla dere içinde göller oluşturduğunu belirten Kuduban, Mavigöl'ün büyüklü küçüklü dört gölden oluştuğunu ifade etti.

Kuduban, göllerden birinin görüntüsünün ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu anlatarak, turizmcilerin Mavigöl'e yoğun ilgi gösterdiğini vurguladı.

Mavigöl'ü ziyaret edenlerin doğa şartlarına bağlı olarak her hangi bir güvenlik sorunu yaşamamaları için çalışma yaptıklarına dikkati çeken Kuduban, "Gölün ana kısmında ağırlıklı olarak yığma taşlar var. Bu taşlardan göle inilirken kayma riski var. Biz burada beton üzerine ahşap patika yol yapıyoruz, bu yolun korkulukları da olacak. Dere üzerinde ahşap giydirilmiş çelik köprü yapılacak ve burada ziyaretçiler güvenli şekilde fotoğraf çektirebilecekler." dedi.

Kuduban, gölün üst kısmında ahşap patika yürüyüş yolu yapılacağını, ayrıca 50 araçlık otopark alanı da oluşturulacağını aktardı.

Ziyaretçilerin, otopark karşısındaki giriş alanından yürüyerek güvenli şekilde göle ulaşabileceklerinin altını çizen Kuduban, üst kısımda oluşturulacak iki seyir terasından göllerden üçünün panoramik olarak izlenebileceğini söyledi.

Kuduban, göllerden aşağı kısma ilerlemek için yine taş yol yapılacağını ifade ederek, "2019 yılında da kayalara çelik saplamalı yol inşa edilecek. Mavigöl'den akan su ile Aksu Deresi'nin birleştiği noktada 9 metrelik köprü olacak. Orada da yine otopark yeri oluşturulacak." diye konuştu.

Çalışmalar çerçevesinde yapılacak kır lokantası ve mescidin ise 2020 yılında tamamlanmasının planlandığını dile getiren Kuduban, ayrıca bölgede beş çeşme yapılacağını anlattı.

"Eylülün sonlarında rahatlıkla gölü ziyaret edebilecekler"

Ertan Kuduban, bölgedeki çalışmanın öncelikli amacının ziyaretçilerin güvenliğinin sağlanması olduğunu vurgulayarak, böylelikle ziyaretçilerin doğa harikası Mavigöl'ü ve bulunduğu bölgeyi daha rahat şekilde gezebileceklerini belirtti.

Çalışma dolayısıyla bölgenin ziyarete kapalı olduğunu anımsatan Kuduban, "Vatandaşlarımız biraz sabretsinler, eylül ayının sonlarında rahatlıkla gölü ziyaret edebilecekler. Bölgede şu anda yürütülen çalışmanın maliyeti 800 bin lira. Bölgede yapılacak çalışmanın toplam bedeli ise 3 milyon liranın üzerinde olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kuduban, gerekli prosedürlerin ardından iş tesliminin mayıs ayında yapıldığını anımsatarak, doğa şartları gereği bölgede bu tür çalışmaların sadece yaz döneminde gerçekleştirilebildiğini sözlerine ekledi.

Tarih : 09/08/2018


Etiketler : Mavi göl,Giresun, Giresun'daki Mavigöl'e 3 milyon liralık yatırım
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Yusuf Mengi Yusuf Mengi
Yusuf Mengi kimdir?
DOKAP Başkanı
Çok Okunanlar
>> ​Ordu Kent Ödülleri sahiplerini buldu
>> İnşaat sektörü düşüyor
>> Aksu; ''Giresun Avrupa kenti gibidir''
>> Asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak gerekir
>> ''Atıklar ithalat ihtiyacımızı azaltacak hammadde''
>> Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye
>> Yerli ve milli üretim şart
>> Ordu SMMMO'da ''KDV Değişikliği'' semineri
>> Halk sağlıklı ve kaliteli bal istiyor
>> Ordu TSO, Uğur Okulları ile anlaştı