Meyve Suyunu İçip Yazılımı Yaptılar
19/12/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 13°C
Yağışlı
Yağışlı
Perşembe / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cuma / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cumartesi / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

Fotoğraf ve Envanter Sergisi açıldı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi” açıldı.

“ORDU’NUN SAKLI TARİHİ KURUL”

Başkan Engin Tekintaş, “19 ilçemizde var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve geçmişi bugüne taşımak için gereken desteği vereceğiz” dedi.

BAŞKAN TEKİNTAŞ, “GEÇMİŞİ BU GÜNE TAŞIMAK İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

2010 yılında Kültür Bakanlığının destekleriyle Kurul Kalesi’nde önemli bir çalışma başlatıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “2010 yılında Kültür Bakanlığının destekleriyle güzel bir başlangıç yapıldı. 8 yıl geride kaldı. Kazılarda ortaya çıkan eserlere baktığınızda ortada bizi milattan önceye doğru götüren bir tablo var. Bu tablo, tarihi pek çok arkeolojik eserin daha ortaya çıkabileceği hissiyatını doğuruyor. 8 yıldır duyuyoruz fakat görmüyoruz gibi bir algının ortadan kalkması açısından bu sergiyi sunuyoruz. Diğer taraftan Arkeoloji Müzesi ile ilgili bir çalışma var. Bu müze tam da bu güzel eserlerin sergilenebileceği bir ortam olacak. Hedefimiz inşallah ilerleyen zamanlarda turizme, kültüre, tarihe ve özellikle şehrin ekonomik dokusuna katkı sunabilecek bir altyapı oluşturabilmek. Bundan sonrasında ise tüm ilçelerde var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve bunu uluslararası alanda tanıtabilmek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak el el vererek geçmişi bu güne taşımak için gereken desteği vereceğiz” dedi.

VALİ YARDIMCISI SUBAŞI, “YAPILAN ÇALIŞMA İLE TARİHİN GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI SAĞLANIYOR”

Yapılan çalışma ile Ordu’nun tarihine sahip çıkıldığını ifade eden Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı ise, “Bu güzel çalışmada emeği geçen ve tarihin gelecek nesillere aktarılması için çaba harcayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ordu, tarihi ve kültürel anlamda önemli bir şehir. Kurul’un yanı sıra benzer çalışmaların Cıngırt ve Ünye Kalesi’nde de yapılarak saklı kalan tarihin gün yüzüne çıkarılmasını diliyoruz. Yapılan çalışmaları Ordu Valiliği olarak destekliyoruz” diye konuştu.

PROF. DR. ŞENYURT, “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN DESTEĞİNİ HER ANLAMDA HİSSETTİK”

Sergi ve bu zamana kadar yapılan kazılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurul Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt ise, 2010 yılından bu yana yapılan çalışmalarla önemli eserlerin gün yüzüne çıkarıldığına dikkat çekerek, “Ordu Kurul’da yapılan kazılarla son 5 yıldır hem görsel hem de akademik olarak kamuoyuna, bilim camiasına adını ciddi anlamda duyurmuştur. 2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesinin sağladığı destekle Ordu’yu dünyaya tanıtma noktasında daha kararlı olduk. 2018 yılına kadar gelinen çalışmalarda Büyükşehir Belediyesinin maddi ve manevi desteğini her anlamda yanımızda gördük. Ordu’nun kültürel miraslarını tek tek tespit edip onlarla ilgili çalışma planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda bu yıl Melet havzasında da yüzey araştırmasına başladık” ifadelerini kullandı.

SERGİ 12 EKİM-12 KASIM TARİHLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK

12 Ekim-12 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak olan “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi”nde 2010 yılından bu yana Kurul Kalesi’nde sürdürülen ve 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle devam eden kazı çalışmalarına ait 76 fotoğraf ile Kurul Kalesi’nin 2 m x 60 cm ebadındaki maketi ve Kybele heykelinin bir kopyası yer alıyor.

Tarih : 13/10/2018


Etiketler : Fotoğraf ve Envanter,sergi,Kurul Kalesi
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Yusuf Mengi Yusuf Mengi
Yusuf Mengi kimdir?
DOKAP Başkanı
Çok Okunanlar
>> ​Ordu Kent Ödülleri sahiplerini buldu
>> İnşaat sektörü düşüyor
>> Aksu; ''Giresun Avrupa kenti gibidir''
>> Asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak gerekir
>> ''Atıklar ithalat ihtiyacımızı azaltacak hammadde''
>> Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye
>> Yerli ve milli üretim şart
>> Ordu SMMMO'da ''KDV Değişikliği'' semineri
>> Halk sağlıklı ve kaliteli bal istiyor
>> Ordu TSO, Uğur Okulları ile anlaştı