Ordulu’lar “istikrar” ve “sağlam gelecek” arıyor
26/09/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 19°C
Kuvvetli Sağanak
Kuvvetli Sağanak
Perşembe / 19°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
Cuma / 21°C
G.G.S.Yağışlı
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Cumartesi / 23°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
6.1240 / 6.1350
EuroYönerge
7.2057 / 7.2187
ara
Alanlar İnşaat

Fındık üreticisi, ücretsiz lisanslı depo istiyor

Şahin;"Fındığı 15 Ağustos ile 15 Eylül arasında satmak zorundayız. Koyacak yerimiz yok, o zaman bize, üreticiye ücretsiz lisanslı depo olması lazım. Lisanslı depoyu kurmamız lazım" dedi.

ORDU Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındıkta ürün borsası kurulana kadar Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık alımına devam etmesi gerektiğini belirterek, "Fındığı 15 Ağustos ile 15 Eylül arasında satmak zorundayız. Koyacak yerimiz yok, o zaman bize, üreticiye ücretsiz lisanslı depo olması lazım. Lisanslı depoyu kurmamız lazım" dedi.

Dünya fındık üretiminin yüzde 78, ihracatının ise yüzde 76'sını elinde bulunduran Türkiye, 110'dan fazla ülkeye fındık ihracat ederek 3 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlıyor. Türkiye'nin yıllık fındık rekoltesi mevsimsel koşullara göre 450 bin ton ile 600 bin ton arasında değişiyor. Yaklaşık 200 bin ton fındık üretimi yapılan Ordu ise, üretimde Türkiye'de birinci sırada yer alıyor. Geçen yılın tahmini fındık rekoltesi Türkiye'de 468 bin ton olarak belirlenirken, bu yılın tahmini fındık rekoltesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım fiyatı ise henüz açıklanmadı. Fındıktaki belirsizlik sürerken, serbest piyasada fındık 13 TL civarında işlem görüyor.

'TÜCCARIN İNSAFINA KALMIŞ BİR PİYASA İSTEMİYORUZ'

OTSO Başkanı Servet Şahin, fındık ihracatından Türkiye'ye büyük döviz girdisi sağlandığını, hem üreticinin, hem de alıcı firmaların mağduriyetinin önlenmesi için devlet tarafından daha kalıcı adımlar atılması gerektiğini söyledi. Şahin, "Tüccarın insafına kalmış bir piyasa istemiyoruz. Tüccar ve sanayicinin de eli güçlenmesi lazım. İhracatçı firma neyi isterse, bizim tüccar onu yapmak zorunda. Bizim fındık alımı konusunda ciddi bir ekonomiye ihtiyacımız var. TMO güçlü olacak, tüccarımız güçlendirilecek. Alıcının insafında, kontrolünde bir fiyat istemiyoruz. Fındığı üreten biziz. Fiyatı koyan, üreten değil, alıcı fiyat koyuyor. Bir de fındığı belli aylarda satmak zorundayız. Biz Ağustos 15 ile Eylül 15 arasında fındığımızı satmak zorundayız. Koyacağımız yerimiz yok. O zaman bize ücretsiz lisanslı depo olması lazım. Lisanslı depoyu kurmamız lazım" dedi.

'STRATEJİK BİR PLAN İSTİYORUZ'

Fındıkta iç tüketimin de artırılması gerektiğini savunan Şahin, "Fındığın yarısını iç piyasada tüketirsek, yarısının değeri 3 dolar olur. Fındıkta 3 dolar iyi para. Bir İtalyan, bir Singapur firmasının insafına kalmış bir fındık politikası istemiyoruz. Stratejik bir plan istiyoruz. Çünkü fındık stratejik bir ürün. Türkiye'de fındık kadar döviz getiren ikinci bir ürün yok. Hatta fındığın 10'da biri kadar döviz getiren ikinci bir ürün yok. Fındıkta stratejik bir politika izlenmesi gerekir. Fındıkçıya verilen destekler iyi ama, Amerika'da, Kanada'da, Avrupa'da tarım üreticisine ne veriliyorsa; mazot, elektrik, gübre desteği, biz onları istiyoruz. Üretici köyüne çıkacaksa, mazot ve gübre desteğinin sıfır maliyette olması lazım. Artık devlet desteğiyle fındık verilsin. Lisanslı depoya geçilinceye kadar, ürün borsası kuruluncaya kadar, piyasa düzenleyici TMO ve FİSKOBİRLİK gibi kuruluşlara destek verilsin" diye konuştu.

LİSANSLI DEPOCULUK

Lisanslı depoculuk sisteminde, hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşlerinin önlenmesi ve piyasanın dengelenmesi amaçlanıyor. Lisanslı depoculuk sistemi, depolamaya uygun nitelikte ve standardize edilebilmesi mümkün olan tarım ürünlerinin sınıf ve kalitelerinin yetkili sınıflandırıcı olarak isimlendirilen laboratuarlarca belirlenmesini, modern altyapıya sahip sağlıklı ortamlarda depolanmasını, bu ürünlerin ticaretinin ürünün mülkiyetini temsil eden ürün senetleri vasıtasıyla; uluslararası alanda da faaliyet gösterebilecek nitelikteki ürün ihtisas borsasında yapılmasını öngören bir uygulamadır.

Tarih : 06/09/2018


Etiketler : Fındık,servet şahin,,lisanslı depoculuk
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Adem UZUNÖMEROĞLU Adem UZUNÖMEROĞLU

OKEV – (Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı)
Çok Okunanlar
>> Sanayiciye 300 bin lira finansman desteği
>> OGİD'den yerli ürünleri ayırt etmek için ''mor-beyaz boyalı kalp''önerisi!
>> Başkan Vekili Engin Tekintaş göreve başladı
>> Albayrak: Pazartesi günü bankalarda yapılandırma başlayacak
>> Turizmciler devamlılık arıyor
>> Altınordu'nun yeni Belediye Başkanı!
>> TÜİK’ten acı tablo!
>> ENGİN TEKİNTAŞ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ
>> ​Suat Olgun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri oldu!
>> "Uluslararası Intermodal Lojistik Zirvesi" Samsun’da yapıldı.