80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

FİNANSAL OKURYAZARLIK

Dr Ekonomist Şinasi Kara

Her mesleğin kendine özgü incelikleri vardır. Bu incelikler okullarda öğretilmez. Usta çırak- ilişkisiyle öğreniliyor. Finansal konular da böyledir.

Temel ekonomik kuralları öğrenmeden, finansal konuları anlamak mümkün olamaz. Ekonomi bilgisinden yoksun kişiler, finans piyasalarında para kaybeder. Bir parça finansal okuryazarlığı olan şahıs en azından daha az zarar ile bilançosunu kapatabilir.

Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapanlar, hayal aleminde yaşıyor. Adına para denilmesine rağmen, kripto paraların parasal işlevleri yoktur. Bir nesnenin para olabilmesi için arkasında mutlaka siyasal ve ekonomik bir gücün bulunması gerekiyor. Siyasal güç vergileri toplamak amacıyla, paraya talep yaratıyor. Ekonomik güç ise, üretim ve tüketimin yapılması amacıyla paraya talep yaratıyor.

Kripto paralarda ise talep sadece spekülasyona bağlıdır. Spekülasyon bir çeşit kumardır. Her kumarın sonu hüsranla biter. Finansal okur yazarlığı olan şahsın, spekülasyon ile işi olmaz.

Sermaye ve para piyasalarında önemli finansal göstergeler var. Bu göstergeleri iyi okumak gerekiyor.

-Hisse senedi piyasasında alınan ve satılan miktar artıyor ise, fiyatlar yükselme sürecine girmiştir. Azalıyor ise fiyatlar azalma sürecine girmiştir.

- Sermaye piyasasına giren para miktarı artıyor ise faizler düşer. Düşen faizler menkul kıymet (tahvil ve hisse senedi) fiyatının yükselmesine neden olur.

-Faizler düşerken, döviz kuru da düşüyorsa borsadaki hisse senedi fiyatları yükselecek demektir. Çünkü satılan dövizler nedeniyle, kurlar düşmekte ve ulusal paraya dönen sermaye tahvil ve hisse senedi piyasasına yönelmektedir.

-Piyasa faizleri yükselirken, kurlar da yükseliyor ise Borsa endeksinin düşmesi kaçınılmazdır. Bu koşulda, menkul kıymet satanların döviz satın aldıkları anlaşılır. Ülkeden sermaye çıkışı başlamış demektir. Sermaye kaçışının sonuçları, Borsaya anında düşük fiyat olarak yansımaya başlayacaktır.

- Kurlar yükseldiği zaman hisse senedi piyasası döviz cinsinden ucuzlar. Düşük fiyatı gören yabancı sermaye borsada alıma geçer. Bu nedenle serbest piyasa ekonomisinde, sermaye piyasası kurları regüle eden en önemli araçtır.

-Hisse senedi piyasasında, kota edilen miktara dikkat etmek gerekiyor. Karlı şirketler sermayesinin çok az kısmını Borsaya kota ediyor. Yabancı sermayenin Borsa'daki payı, yüzde 70 seviyesine ulaştı söylemi insanları yanıltıyor. Zira, Borsaya kota edilen hisse senetlerinin yüzde yetmişine sahipler. Şirketlerin gerçek sahipliği ile alakası yoktur.

-Borsaya kotasyon oranı azaldıkça, spekülasyon artıyor. Zira, şirketin gerçek sahipleri hisse senedi arz ve talebini kontrol edebiliyor.

- Hisse senetleri enflasyona karşı yatırımcıyı koruyor. Tahviller ise enflasyon oranında yatırımcının satın alm gücünü eritiyor. Sabit getirili kıymetlere yatırım yapmak isteyenler, beklenen enflasyon oranını iyi hesap etmek zorundalar. Tahvillerin getirisi, faiz olarak önceden sabitlenmiştir. Sabit faiz oranına karşı, beklenen enflasyon yüksek çıkarsa yatırımcı zarar eder.

-Piyasa faiz hadleri ile tahvil kıymetleri arasında ters ilişki vardır. Piyasa faizleri yükseldiği zaman, tahvil kıymetleri düşer. Piyasa faizi düştüğü zaman, tahvil kıymetleri yükselir. Bu nedenle tahvil yatırımcıları, faizlerin düşmesi yönündeki ekonomi politikalarını çok sever.

Makale uzuyor. Bundan sonraki yazılarımda, finansal okuryazarlığı açıklamaya devam edeceğim.

Tarih : 23/01/2018


Etiketler : Şinasi Kara,Borsa,Finansal okuryazarlık
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında