Meyve Suyunu İçip Yazılımı Yaptılar
19/12/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 13°C
Yağışlı
Yağışlı
Perşembe / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cuma / 12°C
Yağışlı
Yağışlı
Cumartesi / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat
Murat GÜRSOY

Murat GÜRSOY

Kalkınma Fonu Üreten Kesimi Rahatlatmalı
murat@karadenizekonomi.com

Doğu Karadeniz Notları

Doğu Karadeniz Bölgesinde ekonomik hareketlenmeler var.2017’de hem istihdam da hem de ciroda büyüyen Ulusoy Un OSB'ye yeni fabrika kurmaya hazırlanırken, daha çok hizmet sektöründe büyüyen Samsun da birçok firmanın yatırım hazırlığı içinde olduğunu görmekteyiz. Trabzon da birçok yatırımcı 2018’te yatırımlarını ertelemeyeceğinin sinyallerini verdi. Ordu’da ise Altınordu, Fatsa, Ünye’de yeni OSB’ler hayata geçmeye hazırlanıyor kimi altyapı, kimi imar aşamasında. Altaş, Şenocak, Gürsoy gibi bölgeye mal olmuş firmalar da şimdiden yatırım için arsa peşinde. Giresun’da Bulancak ilçesinde yeni faaliyete geçen Bulancak Organizede 2 yılı içinde 50’ye yakın firmanın yatırım yapması bekleniyor.

KOBİLER

Ülkemizdeki toplam girişim sayısının yüzde 99'unu KOBİ'ler oluşturuyor. Doğu Karadeniz'in sanayisi içerisinde de KOBİ’lerin çok önemli bir yeri var. Sanırım Doğu Karadenizli KOBİ’ler sürekli yatırım yaparak ve büyüyerek ülkemizin kalkınmasında önemli bir görev üsleniyor. 2017 yılında yine yatırım yaptılar, yine büyümelerini gerçekleştirdiler, yine farklı ürünler geliştirdiler, yine farklı ülkelere ihracat gerçekleştirdiler, yine istidam sağlamaya devam ettiler. Ve 2018 yılına moralli girerek yatırımlarında hedef büyüttüler. Fakat Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy’un söylediği gibi Karadeniz bölgesinin potansiyelini tam olarak kullanmalıyız. İlk 500’de ve ikinci 500’te Karadeniz firmalarının mutlaka sayısını iki üç katına çıkarmalıyız.

DOKAP

Bölgenin ekonomik yapısını güçlendirmek, ortalama gelir düzeyini yükseltmek ve bölge içi entegrasyonu sağlamak için yola çıkan DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ile uzun bir sohbet gerçekleştirdik. Doğu Karadeniz bölgesinde hayata geçen projeleri anlattı. Duyduklarımdan mutlu oldum... DOKAP’ın Ekonomik kalkınma, altyapı ve kentsel gelişme, turizm ve çevresel sürdürülebilirlik, sosyal gelişme, yerel düzeyde kurumsal kapasitenin gelişmesine önem verdiğini hayata geçen projeleri sayarak ortaya koydu.

DOKAP başkanı İş dünyasının DOKAP, DOKA, KOSGEB, Kırsal Kalkınmaya çok büyük önem verdiğini bu sürecin Doğu Karadeniz bölgesine olumlu yansıdığını Yeşil Yolun Doğu Karadeniz Bölgesinde ki bütün yayla yollarını birbirine bağlayacağını ve bu yolun yeşile çıkan yol olacağını söyledi.

DOKAP kanalıyla Doğu Karadeniz bölgesine 10,8 milyar TL altyapı ve kentsel gelişme, 326,5 milyon TL’si Turizm ve çevresel sürdürülebilirlik, 714,9 milyon TL’si ekonomik kalkınma, 3,1 milyar TL’si Sosyal gelişme, 243 bin TL’si yerel düzeyde kurumsal kapasitenin gelişmesinde kullanılmış.

DOKAP bölgenin tanıtımına ve markalaşma projelerine de önemli kaynaklar ayırmış. Bu vesile ile DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’yi ve ekibini Doğu Karadeniz bölgesinde yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kutluyorum.

Tarih : 19/02/2018

Etiketler : Doğu Karadeniz Notları,Murat Gürsoy,DOKAP,KOBİ
Yazdır

Diğer Yazılar
>> 16/12/2018 - Kalkınma Fonu Üreten Kesimi Rahatlatmalı
>> 09/12/2018 - Rekabet Kurumu'nun Fındık Raporu ve Sonrası
>> 03/12/2018 - Önce altyapı,sonra Eximbank!
>> 26/11/2018 - Finansmana Erişim ve İtibar Erozyonu
>> 19/11/2018 - Yatırım iklimi oluşturmak zorundayız
>> 12/11/2018 - Rekabet şartlarını korumak
>> 05/11/2018 - Sen anlat Karadeniz
>> 29/10/2018 - Tasarruf ve üretim modeline geçmeliyiz
>> 22/10/2018 - Acil Önlem Şartı
>> 15/10/2018 - Topyekün Seferberlik
Sonraki Yazılar >>
Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Yusuf Mengi Yusuf Mengi
Yusuf Mengi kimdir?
DOKAP Başkanı
Çok Okunanlar
>> ​Ordu Kent Ödülleri sahiplerini buldu
>> İnşaat sektörü düşüyor
>> Aksu; ''Giresun Avrupa kenti gibidir''
>> Asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak gerekir
>> ''Atıklar ithalat ihtiyacımızı azaltacak hammadde''
>> Hedef dış ticaret fazlası veren Türkiye
>> Yerli ve milli üretim şart
>> Ordu SMMMO'da ''KDV Değişikliği'' semineri
>> Halk sağlıklı ve kaliteli bal istiyor
>> Ordu TSO, Uğur Okulları ile anlaştı