80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

Atıl araziyi düzenlediler, 50 bin lira kazandılar!

Ordu'da, atıl durumdaki arazilerine kurdukları serada gül yetiştirmeye başlayan Ordulu çift, geçen yıl 100 bin gül hasat ederek 50 bin lira gelir sağladı.

Ordulu Öz çifti, evlerinin yanında atıl vaziyetteki arazilerine 2015'te kurdukları serada, yılda 100 bin gül üreterek yaklaşık 50 bin lira gelir elde ediyor,Hülya Öz: "Daha önce fındık bahçesi olarak kullandığımız ancak çeşitli sebeplerden dolayı verim alamadığımız araziyi değerlendirmek istedik ve buraya sera kurmaya karar verdik. 2015 yılında kurduğumuz sera bugün bizim geçim kapımız oldu"Ümit Öz: "Hem Ordu hem de il dışındaki toptancılara gül gönderiyoruz. Hatta daha fazla olsa bunu da satabilecek potansiyelimiz var"


 İstanbul'da yaklaşık 18 yıl çalıştıktan sonra memleketleri Ordu'ya dönen Hülya ve Ümit Öz çifti, Altınordu ilçesi Terzili Mahallesi'ndeki evlerinin yakınındaki 900 metrekarelik fındıklık araziye sera kurmaya karar verdi.

Naylon çadır ve demir profillerle oluşturdukları serada 2015 yılında gül yetiştirmeye başlayan Öz çifti, atıl durumdaki arazilerini değerlendirmenin yanı sıra yıllık ortalama 50 bin liralık kazançla aile ekonomisine ciddi katkı sağladı.

2 çocuk annesi Hülya Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 900 metrekarelik alan üzerine kurdukları seraya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün desteğiyle 6 bin kök fidanı diktiklerini belirterek yılın 12 ayı hasat yaptıklarını ve güllerin tanesini 50 kuruştan satışa sunduklarını söyledi.

Seradan geçen yıl verim almaya başladıklarını aktaran Öz, geçen yıl 100 bin gül hasat ettiklerini ve mahsulden çok memnun olduklarını anlattı.

Öz, bu sene şu ana kadar 20 bin gül hasat ettiklerini dile getirerek hedeflerinin geçen yıl olduğu gibi 100 bin rakamını yakalamak olduğunu ifade etti.

Gelecek yıl ikinci serayı kurmayı amaçladıklarına işaret eden Öz, "Biz bu işi hiç bilmiyorduk ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün uzman personeli sayesinde işin inceliklerini öğrendik. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bizi hiç yalnız bırakmadılar." dedi.

Arazisi müsait olan herkese böyle bir serayı kurmayı tavsiye eden Hülya Öz, "Özellikle ev hanımlarının rahatlıkla yapabileceği bir iş ancak düzenli ve disiplinle şekilde güllerin bakımını yapmak gerekiyor. Fındıktan daha karlı bir ürün olduğu gerçek ama fındıktan daha çok çalışmak gerek." diye konuştu.

Hülya Öz, işlerinin özel günlerde yoğunlaştığına işaret ederek önlerinde Anneler Günü olduğunu ve şu anda bunun yoğunluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

- "Pazar sorunu yok"

Ümit Öz ise eşinin çiftçilik yapmayı çok istediğini, araştırmaları sonunda kesme çiçekçilikte karar kıldıklarını anlatarak geçen yıl ilk mahsulü aldıklarını, bu yıl da verimin çok iyi olduğunu söyledi.

Pazar sorunlarının kesinlikle olmadığına dikkati çeken Öz, "Ürettiğimiz gülleri rahatlıkla satabiliyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Hem Ordu hem de il dışındaki toptancılara gül gönderiyoruz. Hatta daha fazla olsa bunu da satabilecek potansiyelimiz var." dedi.

Ümit Öz, günlerinin neredeyse tamamını gül serasında geçirdiklerini, eşiyle böyle bir alanda çalıştıkları için çok mutlu olduklarını belirtti.

- "Ürün çeşitliliğinin artırılması gerekiyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz ise Ordu'daki tarım alanlarının büyük bölümünde fındık yetiştirildiğini anımsatarak tek ürüne bağlı kalmanın belli riskleri beraberinde getirdiğini, bu riskleri azaltmak için ürün çeşitliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Özellikle sahil alanlarda müsait arazilerde fındığın yanında üreticilere ek gelir sağlayacak ürünleri benimsetmeye çalıştıklarını anlatan Yılmaz, "Bunlardan biri de kesme çiçekçilik adı altında gül yetiştiriciliği. İlimizin iklimi gül yetiştiriciliğine oldukça uygun." dedi.

Yılmaz, Ordu'da kesme çiçekçiliğin daha da yaygınlaşması durumunda Rusya ve Gürcistan pazarına rahatlıkla girebileceklerini dile getirerek bunun için cesaretli üreticileri kesme çiçek yetiştirmeye davet ettiklerini, bu konuda kendilerine her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Tarih : 06/02/2018


Etiketler : Atıl araziyi düzenlediler, 50 bin lira kazandılar!
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında