DERVİŞ NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
23/10/2017
Sosyal Medya Butonlar
Pazartesi / 19°C
Az Bulutlu
Az Bulutlu
Salı / 25°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Çarşamba / 25°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Perşembe / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
3.6985 / 3.7051
EuroYönerge
4.3445 / 4.3524
ara
Meek Yapı 468x60
Dr Mithat Yağlı

Dr Mithat Yağlı

ACİL!
mithat-havva@hotmail.com

ACİL

Her üniversite hastanesinin, devlet hastanelerinin, özel hastanelerin acil bölümü bulunmaktadır ve büyük tabelalarla ACİL yazısını hepimiz görürüz. Acil deyince biz millet olarak ne anladığımızı çözmüş değilim. Acil demek hasta ve yaralının tıbbı desteğe ihtiyacı var demektir. Yani oksijen alması demek, serum takılması demek kanamasının durdurulması demek ağrısının giderilmesi demek, kırığının alçıya alınması demek, tansiyonun düşürülmesi demek, şekerinin düzeltilmesi demek, ateşinin düşürülmesi demek, ameliyat olması demek, anjio yapılarak tıkalı damarın açılması demek, kalbi ve solunumu duran kişiye CPR dediğimiz canlandırma işleminin uygulanması demektir.

Ülkemizde acillerdeki hasta yoğunluğu hiçbir ülkede göremezsiniz. Grip olandan tutunda diş ağrısı baş ağrısı kol bacak ağrısı, bel ağrısı göz kaşıntısı, vücudundaki egzamaya kadar, gündüz işi nedeniyle doktora gidemeyipte akşam acile gelen vatandaşlarımızla hatta ilaç yazdırmaya gelen insanlarımızla dolup taşmaktadır. Hal böyle olunca gerçek acil hizmeti alacak olan insanlarımız mağdur olmaktadırlar.

Maalesef bizler hep kendimize öncelik verilmesini isteyen bir yapımız var. Hekim Kalp masajı yaparken dışarıda boğaz ağrısı olan hasta kendisine niçin bakılmadığından şikayet edebilmektedir. Acil hekimliği gerçekten zor bir hekimliktir. Yıllarca acil hastalarına hizmet veren hekim arkadaşın bir dakika ben yoruldum deme şansı yok. Yine çalışan sağlık personelinin de iş yoğunluğu gerçekten çok. Aslında sadece gerçek acil vakaları acillere gitse bu sıkıntıların hiç biri yaşanmaz.

Sağlıkta sevk zinciri mutlaka oluşturulmak zorundadır. Hastalar aile hekimine oradan devlet hastanelerine ve ihtiyaç halinde üniversite hastanelerine gitmesidir. Bizde nasıl? Herkes istediği zaman istediği yere gidiyor. Buna acil de dahil. Yok böyle bir şey. Acillere gerçekten acil ihtiyacı olanlar gitmelidir. Bu durumda daha kaliteli sağlık hizmeti almanın yanında hasta yoğunluğu nedeniyle hasta atlaması da olmayacaktır. Bu bir eğitim meselesidir, diye düşünmek istiyorum ancak eğitim seviyesi yüksek ekonomik durumu iyi olan vatandaşın da acil olmadığı halde acillerden faydalanmak istemesi düşündürücüdür.

Gelin iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Başkasının yapmasını istemediğimiz davranışları bizler de yapmayalım. Bu şekilde acillerdeki o izdiham, kargaşa, sıkıntı, kavgaları, saldırıları, hekime ve sağlık personeline şiddeti azaltmış oluruz.

ACİL HİZMETİNİ acil olanlar alır.

Tarih : 17/07/2017

Etiketler : ACİL,Mithat yağlı,MedicalPark,Sağlık
Yazdır

Diğer Yazılar
>> 17/07/2017 - ACİL
>> 11/07/2017 - YAZ GELDİ AMAN DİKKAT
>> 02/07/2017 - Kellik Kadaermidir?
>> 19/06/2017 - Sünneti kim yapmalı?
>> 12/06/2017 - İLK YARDIM NEDİR?
Yorum Ekle

Piyasalar
Trio Denizcilik
Bir Portre
MUHİDDİN GÜLAL MUHİDDİN GÜLAL

TMSF BAŞKANI
Çok Okunanlar
>> Türkiye Fatsa'lı dünyaca ünlü beyin cerrahını konuşuyor
>> DERVİŞ NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
>> Trabzon Borsasına Yeni Başkan
>> Tkdk'dan Ordu'da 343 projeye 96 milyon yatırım
>> Namık Altaş'ın durumu iyiye gidiyor
>> Numan Kurtulmuş Ordu için şans
>> Ali Ağaoğlu'ndan Trabzon açıklaması: 'İnceletiyorum'
>> Kalder’in KALİTE ödülü Progıda’ya
>> Bulancak il ve ilçe belediye başkanlarından ziyaret
>> Yeni tarım teknikleri çiftçilerle buluşuyor