Başkan Aksu'dan Bayram Mesajı
22/08/2018
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 27°C
G.G.S.Yağışlı
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Perşembe / 28°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cuma / 29°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Cumartesi / 29°C
Az Bulutlu
Az Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.9944 / 6.0052
EuroYönerge
6.8267 / 6.8390
ara
Trabzon Ticaret Borsası
Yrd.Doç.Dr Osman Sirkeci

Yrd.Doç.Dr Osman Sirkeci

Sokak ekonomisi bildirgesi
osman@karadenizekonomi.com

ACİL

Her üniversite hastanesinin, devlet hastanelerinin, özel hastanelerin acil bölümü bulunmaktadır ve büyük tabelalarla ACİL yazısını hepimiz görürüz. Acil deyince biz millet olarak ne anladığımızı çözmüş değilim. Acil demek hasta ve yaralının tıbbı desteğe ihtiyacı var demektir. Yani oksijen alması demek, serum takılması demek kanamasının durdurulması demek ağrısının giderilmesi demek, kırığının alçıya alınması demek, tansiyonun düşürülmesi demek, şekerinin düzeltilmesi demek, ateşinin düşürülmesi demek, ameliyat olması demek, anjio yapılarak tıkalı damarın açılması demek, kalbi ve solunumu duran kişiye CPR dediğimiz canlandırma işleminin uygulanması demektir.

Ülkemizde acillerdeki hasta yoğunluğu hiçbir ülkede göremezsiniz. Grip olandan tutunda diş ağrısı baş ağrısı kol bacak ağrısı, bel ağrısı göz kaşıntısı, vücudundaki egzamaya kadar, gündüz işi nedeniyle doktora gidemeyipte akşam acile gelen vatandaşlarımızla hatta ilaç yazdırmaya gelen insanlarımızla dolup taşmaktadır. Hal böyle olunca gerçek acil hizmeti alacak olan insanlarımız mağdur olmaktadırlar.

Maalesef bizler hep kendimize öncelik verilmesini isteyen bir yapımız var. Hekim Kalp masajı yaparken dışarıda boğaz ağrısı olan hasta kendisine niçin bakılmadığından şikayet edebilmektedir. Acil hekimliği gerçekten zor bir hekimliktir. Yıllarca acil hastalarına hizmet veren hekim arkadaşın bir dakika ben yoruldum deme şansı yok. Yine çalışan sağlık personelinin de iş yoğunluğu gerçekten çok. Aslında sadece gerçek acil vakaları acillere gitse bu sıkıntıların hiç biri yaşanmaz.

Sağlıkta sevk zinciri mutlaka oluşturulmak zorundadır. Hastalar aile hekimine oradan devlet hastanelerine ve ihtiyaç halinde üniversite hastanelerine gitmesidir. Bizde nasıl? Herkes istediği zaman istediği yere gidiyor. Buna acil de dahil. Yok böyle bir şey. Acillere gerçekten acil ihtiyacı olanlar gitmelidir. Bu durumda daha kaliteli sağlık hizmeti almanın yanında hasta yoğunluğu nedeniyle hasta atlaması da olmayacaktır. Bu bir eğitim meselesidir, diye düşünmek istiyorum ancak eğitim seviyesi yüksek ekonomik durumu iyi olan vatandaşın da acil olmadığı halde acillerden faydalanmak istemesi düşündürücüdür.

Gelin iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Başkasının yapmasını istemediğimiz davranışları bizler de yapmayalım. Bu şekilde acillerdeki o izdiham, kargaşa, sıkıntı, kavgaları, saldırıları, hekime ve sağlık personeline şiddeti azaltmış oluruz.

ACİL HİZMETİNİ acil olanlar alır.

Tarih : 17/07/2017

Etiketler : ACİL,Mithat yağlı,MedicalPark,Sağlık
Yazdır

Diğer Yazılar
>> 26/02/2018 - Sokak ekonomisi bildirgesi
>> 17/07/2017 - ACİL
>> 11/07/2017 - YAZ GELDİ AMAN DİKKAT
>> 02/07/2017 - Kellik Kadaermidir?
>> 19/06/2017 - Sünneti kim yapmalı?
>> 12/06/2017 - İLK YARDIM NEDİR?
Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Adem UZUNÖMEROĞLU Adem UZUNÖMEROĞLU

OKEV – (Ordu Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı)
Çok Okunanlar
>> Adalı: Geleceğimiz ve ülkemiz dolardan değerlidir
>> Eximbank'tan döviz kredilerine kur ayarı
>> OTB Başkanı Kahraman: ''Diz çökmedik, çökmeyeceğiz''
>> BAŞKAN YILMAZ, SELİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI
>> Durak Fındıktan''Her Çocuk Bir Dünya''Projesi
>> Erdoğan ile Merkel telefonda görüştü
>> TİM ile Türk Eximbank arasında protokol
>> Albayrak, yabancı yatırımcılarla görüştü
>> İki bakanlık konut sektörü için harekete geçti
>> Çin'den Türkiye'ye destek geldi