FİNANSAL OKURYAZARLIK
23/01/2018
Sosyal Medya Butonlar
Salı / 11°C
Yağışlı
Yağışlı
Çarşamba / 6°C
Yağışlı
Yağışlı
Perşembe / 3°C
Kar Yağışlı
Kar Yağışlı
Cuma / 5°C
Karla Karışık Yağmur
Karla Karışık Yağmur
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
3.7874 / 3.7942
EuroYönerge
4.6369 / 4.6453
ara
Meek Yapı 468x60
Dr Mithat Yağlı

Dr Mithat Yağlı

ACİL!
mithat-havva@hotmail.com

ACİL

Her üniversite hastanesinin, devlet hastanelerinin, özel hastanelerin acil bölümü bulunmaktadır ve büyük tabelalarla ACİL yazısını hepimiz görürüz. Acil deyince biz millet olarak ne anladığımızı çözmüş değilim. Acil demek hasta ve yaralının tıbbı desteğe ihtiyacı var demektir. Yani oksijen alması demek, serum takılması demek kanamasının durdurulması demek ağrısının giderilmesi demek, kırığının alçıya alınması demek, tansiyonun düşürülmesi demek, şekerinin düzeltilmesi demek, ateşinin düşürülmesi demek, ameliyat olması demek, anjio yapılarak tıkalı damarın açılması demek, kalbi ve solunumu duran kişiye CPR dediğimiz canlandırma işleminin uygulanması demektir.

Ülkemizde acillerdeki hasta yoğunluğu hiçbir ülkede göremezsiniz. Grip olandan tutunda diş ağrısı baş ağrısı kol bacak ağrısı, bel ağrısı göz kaşıntısı, vücudundaki egzamaya kadar, gündüz işi nedeniyle doktora gidemeyipte akşam acile gelen vatandaşlarımızla hatta ilaç yazdırmaya gelen insanlarımızla dolup taşmaktadır. Hal böyle olunca gerçek acil hizmeti alacak olan insanlarımız mağdur olmaktadırlar.

Maalesef bizler hep kendimize öncelik verilmesini isteyen bir yapımız var. Hekim Kalp masajı yaparken dışarıda boğaz ağrısı olan hasta kendisine niçin bakılmadığından şikayet edebilmektedir. Acil hekimliği gerçekten zor bir hekimliktir. Yıllarca acil hastalarına hizmet veren hekim arkadaşın bir dakika ben yoruldum deme şansı yok. Yine çalışan sağlık personelinin de iş yoğunluğu gerçekten çok. Aslında sadece gerçek acil vakaları acillere gitse bu sıkıntıların hiç biri yaşanmaz.

Sağlıkta sevk zinciri mutlaka oluşturulmak zorundadır. Hastalar aile hekimine oradan devlet hastanelerine ve ihtiyaç halinde üniversite hastanelerine gitmesidir. Bizde nasıl? Herkes istediği zaman istediği yere gidiyor. Buna acil de dahil. Yok böyle bir şey. Acillere gerçekten acil ihtiyacı olanlar gitmelidir. Bu durumda daha kaliteli sağlık hizmeti almanın yanında hasta yoğunluğu nedeniyle hasta atlaması da olmayacaktır. Bu bir eğitim meselesidir, diye düşünmek istiyorum ancak eğitim seviyesi yüksek ekonomik durumu iyi olan vatandaşın da acil olmadığı halde acillerden faydalanmak istemesi düşündürücüdür.

Gelin iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Başkasının yapmasını istemediğimiz davranışları bizler de yapmayalım. Bu şekilde acillerdeki o izdiham, kargaşa, sıkıntı, kavgaları, saldırıları, hekime ve sağlık personeline şiddeti azaltmış oluruz.

ACİL HİZMETİNİ acil olanlar alır.

Tarih : 17/07/2017

Etiketler : ACİL,Mithat yağlı,MedicalPark,Sağlık
Yazdır

Diğer Yazılar
>> 17/07/2017 - ACİL
>> 11/07/2017 - YAZ GELDİ AMAN DİKKAT
>> 02/07/2017 - Kellik Kadaermidir?
>> 19/06/2017 - Sünneti kim yapmalı?
>> 12/06/2017 - İLK YARDIM NEDİR?
Yorum Ekle

Piyasalar
Trio Denizcilik
Bir Portre
FAHRETTİN ULUSOY FAHRETTİN ULUSOY

ULUSOY UN AŞ
Çok Okunanlar
>> OTSO'dan sağlık turizmine katkı
>> Ordu'ya şehit ateşi düştü
>> Giresun dünya'ya yerli tüfek ihraç edecek
>> Giresun TSO'dan Azerbaycan gezisi
>> FAS’A TRABZONLU SANAYİCİ ÇIKARMASI..
>> OTSO faaliyet raporunu açıkladı
>> Kaya yeniden başkan
>> DÜŞÜK FAİZ SENDROMU
>> Nestle'den Nutella'ya dev satış
>> Ordu EMİTT fuarına hazırlanıyor