Şirketlerden Haberler

İş dünyasına kadın eli değiyor
İş dünyasına kadın eli değiyor
Son 10 yıldır iş dünyasında söz sahibi olan kadınlar, var oldukları her alanda olduğu gibi iş kariyerlerinde de önemli başarılar elde ediyor.

Son 10 yıldır iş dünyasında söz sahibi olan kadınlar, var oldukları her alanda olduğu gibi iş kariyerlerinde de önemli başarılar elde ediyor.

Bu güçle Türkiye takım tezgâhları sektöründe çalışan 3 bin kadın, sektörde önemli görevler üstleniyor.  Kadınların iş hayatında olmalarının önemine değinen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, son 5 yılın verilerine göre sektörde istihdam edilen kadın çalışan sayısında yüzde 67’lik bir artış olduğunu TİAD personelinin ise yüzde 78’inin kadınlardan oluştuğunu söyledi.

‘’ÇALIŞAN KADIN SAYISI 3 BİNİ AŞTI’’

Günümüzde değişen ekonomik ve sosyal yapı ile birlikte kadınlar işgücü piyasasında daha fazla yer almaya başladı.  Cinsiyet eşitliğinin her alanda kendini göstermeye başlamasıyla da şirketler, İK politikalarını buna göre revize etti.  Bu farkındalıkla Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin yüzde 78’inin kadınlardan oluştuğunu söyleyen Başkan Hakan Aydoğdu, Türkiye takım tezgâhları sektöründe çalışan kadın sayısının 3 bini aştığının altını çizdi.

‘KADINLAR HER ALANDA BAŞARILI’’

Sektörün tüm iş kollarıyla düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Aydoğdu, son 5 yıllık verilere göre toplam çalışan oranının yüzde 31 artış yaşadığını belirtti. TİAD’ın cinsiyet eşitliğine inanan bir kurum olduğunun tekrar altını çizen Aydoğdu, sektörde son 5 yıl içinde çalışan kadın sayısının yüzde 10’dan yüzde 13’e yükseldiğini belirtti. Sektörde kadınların ağırlıklı olarak Ar-Ge, kalite kontrol ve finans bölümlerinde çalıştığını aktaran Aydoğdu, “Veriler gösteriyor ki sektörde çalışan kadın sayısı her geçen gün artıyor ve bu sayı 3 bin rakamını aşmış durumda. Bu bizim için oldukça mutluluk verici. Kadınların her yerde ve her alanda varlığını göstermesinden memnunuz. Öte yandan biz TİAD olarak firmaların CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanınması gerektiğini ve tabii ki kadınların da CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaları gerektiğini düşünüyoruz.  Biliyoruz ki iş dünyasına kadın eli değdiği zaman ortaya çıkan iş daha detaylı, daha titiz bir çalışmanın meyvesi olacaktır” dedi.

‘’TİAD ÇALIŞAN KADIN SAYISI YÜZDE 78’’

Öte yandan TİAD’da çalışan kadının sayısının yüzde 78 olduğunun altını çizen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, sektörde çalışan kadınların yaş aralığının ise 25 ila 50 arasında olduğunu ve 2019 yılı sonunda sektördeki toplam istihdamın 23.500, kadın istihdamının 3.500 civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.
07 Mart 2019 Perşembe 09:31:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,iş dünyası,kadın,tiad,çalışan


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Merkez bankaları para musluklarını yeniden açıyor

Geçen hafta açıklanan gelişmiş ülke merkez bankaları kararları ile küresel anlamda yeni bir parasal genişleme dönemine girildi.

Haberin Devamını Oku

'Irak'ta hem üretici hem ihracatçı olabiliriz'

TİM Başkanı Gülle, "Her sektörden yaklaşık 12 bin firmamız Irak'a ihracat yapıyor. Türkiye, Irak'ta hem üretici hem ihracatçı ülke pozisyonuna sahip olabilir. Bu süreci takip ediyoruz." dedi.

Haberin Devamını Oku

Çay sanayicisi şikayetçi

2019 ürünü yaş çay alımları ile sanayi üretimi sürerken Çaykur tarafından kuru çay fiyatlarına yapılan yüzde 15’lik zammın yetersiz ve haksız olduğu ileri sürülüyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Devlet tiyatrosu sanatçısı Aylin Gürsoy’un projesi ödül aldı.

Haberin Devamını Oku

Giresun Valisi Sarıfakıoğulları’ndan 2. OSB’ye ziyaret

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Bulancak ilçesinde bulunan 2.Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) içerisinde bulunan UNİTEKS firmasında incelemelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fındık ihracatçılarından gelecek sezon rekor beklentisi

KFMİB Başkanı Sevinç, "Gördüğümüz tablo gerçekleşirse tonaj bazında en azından bir ihracat rekoru oluşacağına inanıyorum" dedi.

Haberin Devamını Oku

15. Vosvos Festivali 1-7 Temmuz tarihlerinde başlayacak

Türkiye'de ilk defa Ordu'da 1995 yılında düzenlenen Vosvos Festivali 1 Temmuz Pazartesi günü başlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Hayatımın dönüm noktası seracılık’’

Samsun’un Bafra’da Genç çiftçi Arslan, Tarım ve Orman Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi" ile kurduğu serada domates ve salatalık yetiştirerek üretime katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Iraklı iş adamı yatırım için destek istedi

Dubai’de de yatırımları bulunan ve haftada bir kez Samsun’a Bağdat’tan direkt Charter uçak seferi düzenleyen Iraklı işadamı Omar Abdulmugheth Mahmood Alobaidi, yatırım fırsatlarını görüşmek için Samsun TSO’yu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Çaya yüzde 15 zam!

Çaykur, kuru çaya yüzde 15 zammın geçerli olacağını duyurdu.

Haberin Devamını Oku

İşkur’dan üniversitelilere 2 bin 829 liralık iş imkanı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), ilk defa bu yaz tatilinde, üniversite öğrencilerine yönelik özel bir programı hayata geçiriyor.

Haberin Devamını Oku

Farklı illerden 200 sigortacı Ordu’da bir araya geldi

Ordu Sigorta Acenteleri Derneği (ORSAD ) organizasyonluğunda Türkiye Sigortacılık İstişare Toplantısı Ordu ilinde gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Deniz yoluyla yapılacak seferlere düzenleme

Türkiye'deki liman ve iskeleler arasında yapılan düzenli seferlere ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, ülkedeki limanlarla yabancı ülke limanları arasındaki düzenli seferleri de kapsayacak.

Haberin Devamını Oku

Ters ev ilk hafta 4 bin kişiyi ağırladı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Ters Ev vatandaşların ilgi odağı oldu.

Haberin Devamını Oku

Altyapısal tarım uygulamaları geliştirilirse:Türkiye, liderliğini korur

Bamsı Akın, “5 yıldır yürütmekte olduğumuz Değerli Tarım Programı kapsamında şimdiye kadar 35 bin çiftçiye ulaştık. Önümüzdeki 5 yılda da 50 bin çiftçiye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“Ülke politikasındaki belirsizlikler konut satışlarını etkiliyor”

Karadeniz Bölgesi’nde geçen yılın aynı ayına göre ilk ve ikinci el toplam 9 bin 473 olan konut satışları bu yıl 6 bin 177’e geriledi. Samsun geçen yıl 2120’den bu yıl 1327’ye gerilemesiyle en fazla düşüş gösteren il oldu.

Haberin Devamını Oku

7 bin ton daha az fındık ihraç edildi

Edip Sevinç, “ TMO’nun piyasalardaki belirsizliği mal tedarikinde sorun yaşanmasına ve ihracatımızın yavaşlamasına neden oldu. Bu yüzden yılın son 4 ayında, bir önceki yıla göre 7 bin ton daha az fındık ihraç edildi.”

Haberin Devamını Oku

TÜBİTAK’tan Ordu’ya özel ilgi

Akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemesiyle bilinen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Ordu’ya geldi.

Haberin Devamını Oku

Kentsel dönüşümde yönetmelik değişti

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasının uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı ve Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

2,5 milyonluk potansiyel

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Rusya İçişleri Bakanlığı mensubu güvenlik görevlilerinin Türkiye'de tatil yapabilmesine imkan sağlayan kararı değerlendirdi.

Haberin Devamını Oku

Beyaz eşya sektöründe yüzde 20 gerileme

Beyaz eşya pazarındaki daralma Mayıs ayında devam ederken, iç satışlar yüzde 20 gerileme kaydetti. TÜRKBESD, taksit sayısının 12'den 18'e çıkartılmasının talebi canlandırabileceğini öngörüyor.

Haberin Devamını Oku

Bir yıllık emek sergilendi

Altınordu Halk Eğitim Merkezi’nin 71 ayrı alanda yetiştirdiği kursiyerler, ürünlerini sergilediler.  Ordu Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’ndaki serginin açılışını Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten yaptı.

Haberin Devamını Oku

Üretimdeki  plansızlık nedeniyle,“Tüketilenden daha çok üretiyoruz”

Ali Sezer, “Balıkçılıkta yanlış ve plansız üretim yapılması tüketilenden daha çok üretim yapılmasına neden oldu. Ayrıca ürünlerimizi Avrupa, Japonya ve Rusya pazarına aracı firmalarla göndermemiz nedeniyle gerçek gücümüzü kullanamıyor.''

Haberin Devamını Oku

Perşembe yat limanıyla Karadeniz’in Çeşme’si olacak

İlçe kaymakamı Ahmet Arık, geçimini balıkçılıkla sağlayan, ‘sessiz şehir’ ünvanına sahip ve Ordu’da bacasız sanayinin gelişebileceği en iyi noktalardan biri olarak görülen Perşembe’nin,yakın gelecekte Karadeniz’in Çeşme’si olacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.