Şirketlerden Haberler

İş dünyasına kadın eli değiyor
İş dünyasına kadın eli değiyor

Son 10 yıldır iş dünyasında söz sahibi olan kadınlar, var oldukları her alanda olduğu gibi iş kariyerlerinde de önemli başarılar elde ediyor.

Bu güçle Türkiye takım tezgâhları sektöründe çalışan 3 bin kadın, sektörde önemli görevler üstleniyor.  Kadınların iş hayatında olmalarının önemine değinen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, son 5 yılın verilerine göre sektörde istihdam edilen kadın çalışan sayısında yüzde 67’lik bir artış olduğunu TİAD personelinin ise yüzde 78’inin kadınlardan oluştuğunu söyledi.

‘’ÇALIŞAN KADIN SAYISI 3 BİNİ AŞTI’’

Günümüzde değişen ekonomik ve sosyal yapı ile birlikte kadınlar işgücü piyasasında daha fazla yer almaya başladı.  Cinsiyet eşitliğinin her alanda kendini göstermeye başlamasıyla da şirketler, İK politikalarını buna göre revize etti.  Bu farkındalıkla Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin yüzde 78’inin kadınlardan oluştuğunu söyleyen Başkan Hakan Aydoğdu, Türkiye takım tezgâhları sektöründe çalışan kadın sayısının 3 bini aştığının altını çizdi.

‘KADINLAR HER ALANDA BAŞARILI’’

Sektörün tüm iş kollarıyla düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Aydoğdu, son 5 yıllık verilere göre toplam çalışan oranının yüzde 31 artış yaşadığını belirtti. TİAD’ın cinsiyet eşitliğine inanan bir kurum olduğunun tekrar altını çizen Aydoğdu, sektörde son 5 yıl içinde çalışan kadın sayısının yüzde 10’dan yüzde 13’e yükseldiğini belirtti. Sektörde kadınların ağırlıklı olarak Ar-Ge, kalite kontrol ve finans bölümlerinde çalıştığını aktaran Aydoğdu, “Veriler gösteriyor ki sektörde çalışan kadın sayısı her geçen gün artıyor ve bu sayı 3 bin rakamını aşmış durumda. Bu bizim için oldukça mutluluk verici. Kadınların her yerde ve her alanda varlığını göstermesinden memnunuz. Öte yandan biz TİAD olarak firmaların CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanınması gerektiğini ve tabii ki kadınların da CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaları gerektiğini düşünüyoruz.  Biliyoruz ki iş dünyasına kadın eli değdiği zaman ortaya çıkan iş daha detaylı, daha titiz bir çalışmanın meyvesi olacaktır” dedi.

‘’TİAD ÇALIŞAN KADIN SAYISI YÜZDE 78’’

Öte yandan TİAD’da çalışan kadının sayısının yüzde 78 olduğunun altını çizen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, sektörde çalışan kadınların yaş aralığının ise 25 ila 50 arasında olduğunu ve 2019 yılı sonunda sektördeki toplam istihdamın 23.500, kadın istihdamının 3.500 civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.07 Mart 2019 Perşembe 09:31:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,iş dünyası,kadın,tiad,çalışan


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TTB’den ‘Finduk’ dağıtımı

Ankara’da bu yıl 14.’sü düzenlenen Trabzon Günleri etkinliğinde Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) geleneksel fındık dağıtımı sürdürüldü.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’den, İtalya’ya ticaret

Türkiye ile İtalya arasında dış ticaret hacmi 20 milyar dolara koşuyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu’da “Genç Girişimcilik Zirvesi”

Ordu Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen 'Ordu Genç Girişimcilik Zirvesi' başladı.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’den 6 milyon liralık bal ihracatı

Türkiye ilk çeyrekte 6 milyon liralık bal ihracatı gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Ankara'da Trabzon rüzgarı

Trabzon Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Trabzon Günleri’nin açılış töreni Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Haberin Devamını Oku

TÜPRAŞ, ar-ge projeleriyle dikkat çekiyor

Dijital dönüşüm stratejisi ve değişen dünya trendleri çerçevesinde teknoloji yatırımlarını önceliklendiren Tüpraş, Ar-Ge projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

'Rekabetçi Sektörler Programı'nda yeni çağrı

Avrupa Birliği ve Türkiye ortaklığında finanse edilen ve Bakanlığımız tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde işletmelerin rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen bir çatı programıdır.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’den 150 ülkeye meyve suyu ihracatı

Türkiye’nin Meyve suyu ihracatı 2018 yılında yüzde 30’luk ihracat artış hızı yakaladı ve 279 milyon dolarlık tutarla meyve sebze mamulleri sektöründe ihracatın yıldızı oldu.

Haberin Devamını Oku

Banka kredi hacmi 25 milyar arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 25 milyar 505 milyon lira artarak 2 trilyon 531 milyar 529 milyon liraya çıktı.

Haberin Devamını Oku

Ev kadınlarına emeklilik imkanı

Kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, aynı zamanda standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Çamsan Ordu A.Ş’den OTSO’ya ziyaret

MDF sektörünün lideri olan Çamsan Ordu Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Genel Müdürü Faik Burak Kunday ve İdari işler Müdürü Barış Sağra OTSO Yönetim Kurulu başkanı Servet Şahin’i ziyaret ederek yeni yatırımlar konusunda bilgi paylaşımı yaptılar.

Haberin Devamını Oku

Kamu çalışanlarına 9 gün bayram tatili

Ramazan Bayramı dolayısıyla bütün kamu çalışanlarının bayram tatili 9 güne çıkarıldı. Ramazan Bayramında 3 Haziran Pazartesi yarım gün, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayıldıkları bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.