80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

2 bin kapasiteli tavuk çiftliğinin kadın patronu

Yaklaşık 13 yıl kaldığı Almanya'da kurduğu tavuk çiftliği hayalini memleketi Ordu'ya dönerek gerçekleştiren Zübeyde Başsezgi, 2 bin 100 tavuklu çiftlikte organik yumurta üretiyor.

Almanya'da 13 yıl kaldıktan sonra eşiyle Türkiye'ye dönen Ordulu Zübeyde Başsezgi hayalindeki tavuk çiftliğini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

İki çocuk annesi Zübeyde Başsezgi (37), eşi Celal Başsezgi ile gittikleri Almanya'da bazı tavuk çiftliklerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kendisine ait tavuk çiftliğinin hayalini kuran Başsezgi, eşiyle 2014 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaparak memleketleri Ordu'ya yerleşti.

Eşinin de desteğiyle tavuk çiftliği kurmak için çalışmalara başlayan Zübeyde Başsezgi, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvurdu.

Başvurusunun kabul edilmesiyle aynı yıl Ünye'nin Kavaklar Mahallesi'nde çiftlik kuran Başsezgi, ilk olarak 300 tavukla organik yumurta üretimine başladı.

Çalışma hayatına atılana kadar ev hanımı olan Başsezgi, zamanla 2 bin 100'e ulaşan tavuklarıyla yaklaşık 3 yıldır organik yumurta üretiyor.

Zübeyde Başsezgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmesinde günlük ortalama bin 800 civarında yumurta üretimi gerçekleştiğini söyledi.

Fındık bahçesine kurduklarını tavuk çiftliğinden yüzde 90 verim aldığına işaret eden Başsezgi, en büyük destekçisinin eşi olduğunu dile getirdi.

Başsezgi, ev hanımıyken bir işletme sahibi olmanın inanılmaz güzel olduğunu vurgulayarak, "Bu işin doğada yapılması da ayrıca güzel. Tüm ev hanımlarına tavsiye ederim. Kırsalda duran ev hanımlarına özellikle öneriyorum. Bu işin çok zorlu tarafı yok. Sistemi oturttuğunuzda her şey daha da güzel oluyor." dedi.

Tavuklarla gün boyu ilgilenmesi gerektiğini anlatan Başsezgi, "Sabah erken saatlerde tavukların serbest dolaşımlarını sağlamak için dışarı çıkarıyoruz. Daha sonra yem işlemlerini hallediyoruz. Günün sonunda ise yumurta toplama işlemini yapıyoruz. Her günümüz böyle geçiyoruz. Biz açıkçası tavuklarımız ile çok mutluyuz." diye konuştu.

"Pazarlama sorunumuz yok"

Başsezgi, pazarlama sorunu olmadığına dikkati çekerek, Karadeniz'deki birçok ilin yanı sıra İstanbul'a da gönderdikleri yumurtaların tüketiciyle buluştuğunu kaydetti.

Organik yumurtaların oldukça rağbet gördüğünü belirten Başsezgi, şunları söyledi:

"Bu işi Almanya'da da yapabilirdik ama biz Türkiye'de yapmayı tercih ettik. Ülkemize bu anlamda hizmet vermek gurur verici. İşletmenin bize maliyeti 200 bin lirayı geçti ancak bizleri her konuda destekleyen DOKAP ile Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine de çok teşekkür ediyoruz."

Başsezgi, çiftliğin fındık bahçesinde olmasının avantajına değinerek, çiftlik sayesinde bahçedeki fındık veriminin arttığına işaret etti.

Celal Başsezgi ise eşinin cesaretine hayran kaldığını dile getirerek, "Kendisi cesaretiyle bu işi yapabileceğini kanıtladı. Eşimi kutluyorum. Çiftliğin kurulması aşamasında her konuyla ilgilendi. Çiftlikle ilgili her şeyi araştırdı. İlk dönemlerde sıkıntı yaşadık ancak şimdi sistem oturdu ve geçimimizi bu çiftlikten sağlıyoruz." dedi. 

Tarih : 06/02/2018


Etiketler : Zübeyde Başsezgi,Tavuk çiftliği2 bin kapasiteli tavuk çiftliğinin kadın patronu
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında