80 il bir İstanbul etmiyor
17/11/2018
Sosyal Medya Butonlar
Cumartesi / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazar / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Salı / 18°C
Sağanak Yağışlı
Sağanak Yağışlı
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
5.3412 / 5.3508
EuroYönerge
6.0565 / 6.0674
ara
Alanlar İnşaat

​Fındıkta fiyat açıklaması çok geç kaldı..

Ünye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, fındık alımına ilişkin kasım ayına girerken yapılan fiyat açıklamasının üreticiye katkısı olmamışken ülkemiz sanayicisine, ihracatçısına, fabrikacısına, manavına sonra zarar verecek bir durum oluşt

Yararı olmaz, zararı olur

Fındık ürününün %70’i piyasaya inmiş, fakir üretici fındığını ağustos, eylül ayında satmıştır. Piyasalara bu saatten sonra üreticiye ya da yerel firmalarımıza bir katkısı olmayacaktır. Uslu, ticaret yapanların, sanayicilerin şu anda bankaların yüksek faiziyle boğuştuğunu belirterek, “Fındıkta fiyat açıklama dönemi Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu durumun altını çizmekte fayda var. Devlet büyüklerimizi doğru yönlendirmemiz gerekir. Fındıkta alışık olmadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Dileriz bundan sonraki yıllarda fındıkla ilgili izlenecek yol sezon öncesi ortaya konur, ülkemize sağlıklı bir şekilde döviz girmesi sağlanır. Fındıkta günü kurtarmak, seneyi kurtarmak politikalarına son vererek güçlü bir üretici birliği ve ülke genelinde 15 borsanın tamamını lisanslı depoya geçirmek noktasında adımlar atılır. Yoksa bu seneyi kurtardık seneye bakarız diyerek çözüm üretemeyiz” diye konuştu.

TOBB’a da rapor verdiler

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na sunulmak üzere; son zamanlardaki ekonomik gelişmeler ve genel anlamda, ticarette- ihracatta yaşadıkları sorunları tespit ettiklerini bildirdi. Raporda TMO’nun piyasalarla ilgili herzaman net olması gerektiği, banka kredilerinin yüksekliği, uygun koşullarda kredi ihtiyacı KDV oranının yüksekliği, ihracat pazarındaki yüksek gümrük vergileri, enerji maliyetlerinin yüksekliği gibi sorunlar dile getirildi.

Fındıkçılar sitesi oluşturulmalı

Raporda sorunların yanı sıra çözüm önerileri de yer aldı. Bazı başlıklar şöyle: “TMO piyasalarla ilgili sezon öncesi yol haritasını net olarak ortaya koymalı, esnafa uzun vadeli düşük faizli kredi sağlanmalı, korumacı ülke gümrük duvarlarının aşağı çekilmesi sağlanmalı, fındık entegre tesislerinin enerji maliyetleri düşürülerek rekabetçi olmaları sağlanmalı. KDV iadeleri, stopaj ve diğer vergi mahsuplarında daha hızlı iadenin sağlanacağı bir sistem oluşturulmalı, ihracatçı üzerindeki istihdama dayalı yüklerin hafifletilmesi için kıdem tazminatı fonu kurularak işveren payı düşürülmeli, illerdeki KOBİ destek kuruluşları daha aktif olup bürokratik süreç azaltılmalı, yeni alternatif pazarlara yönelik teşvikler uygulanmalı, fındık tanıtım fonu yeniden oluşturulmalı, fındıkçı sektörünün bir arada olacağı düzenli ve modern tesislerin bulunduğu “Fındıkçılar sitesi” oluşturulmalı.”

KARADENİZ EKONOMİ

Tarih : 07/11/2018


Etiketler : Uslu Fındık,TOBB,zarar,geç kalındı
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Hamit Tecer Hamit Tecer
Hamit Tecer kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> 80 il bir İstanbul etmiyor
>> Başkan Tekintaş; ''Ticaret odaları bizim bel kemiğimiz''
>> Sektör nitelikli turiste yönelmeli
>> FKB'ye ayrıcalık rekabeti bozar!
>> Başkan Şahin'den Özel Halk Otobüsçülerine destek
>> Mülteci Destek Derneği’nden Rektör Yarılgaç’a Ziyaret
>> Zihni Şahin; ''Esnafımızın her zaman yanındayız''
>> Karadeniz Ekonomi Gazetesi'ne medya başarı ödülü
>> Gündoğdu ilçeleri ziyaret ediyor
>> Assan Foods,PLMA Chicago Fuar’ında