Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
20/01/2019
Sosyal Medya Butonlar
Pazar / 12°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Pazartesi / 14°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Salı / 12°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Çarşamba / 15°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

​Bürokrasi yatırımdan soğutuyor

Ordu’nun başarılı işadamlarından Yusuf Uygun, kent ve bölge ekonomisine ilişkin Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

  • İşadamı Yusuf Uygun yatırımcıya bürokratik engellerin devam ettiğini söyledi. Uygun, “Bir işletme açarken evrak süreci iki ay tutuyor. Bu kadar uğraşmaya gerek var mıydı? diye soruyorsunuz kendi kendinize. Bir akaryakıt istasyonu açacaksınız. Ankara’dan geri döndü. Geliyor arkadaşlar şu eksik, bu eksik.”

Ordu’nun başarılı işadamlarından Yusuf Uygun, kent ve bölge ekonomisine ilişkin Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Kalkınma ve gelişme için sanayinin önemine vurgu yapan Uygun, yatırımcının önündeki en büyük engelin arazi tahsisi olduğunu söyledi. Uygun, “Bırakın siz dışardan yatırımcı getirmeyi içerdeki yatırımcıya yer gösteremiyorsunuz. Firmalar yeni yatırımlar yapamıyor ve kapasiteyi artıramıyor. Ordu İkinci OSB, Fatsa Ek OSB, Ünye OSB’nin bir an önce hayata geçmesi lazım” şeklinde konuştu.

Yatırım yapacağımız bir OSB arıyoruz

Uygun, yer sıkıntısı nedeniyle gitmeyi plânladığı Bulancak OSB’de de benzer sorunlarla karşılaştığını şu sözlerle ifade etti:

“En son Bulancak’taki OSB’ye gittim. Onu da aşamadım. Ben tesisimi oraya taşıyacaktım. Zorluklar çıkarılıyorlar. İnsanlar yatırım yapmaktan. Sağlıklı üretim koşullarının oluşması için yer lazım. Yani kimse bir OSB’nin bir yatırımcı hayata geçmesi için 4-5 yıl beklemez. Şimdi baktığımızda kamu yatırımlarının da doğru yapılması gerekiyor. Bu yaptığınız yanlış yatırımlara öncelik verdiğiniz için bugün OSB’ye 100 milyon liralık yatırımı bulamıyorsunuz.”


İşi yokuşa sürmek doğru değil

Yatırımcının karşılaştığı bürokratik engellerin işin her aşamasında getirdiği olumsuzluktan şikâyet eden Uygun, yatırımcının yatırımlardan soğutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Uygun, “Bir işletme açarken evrak süreci iki ay sürüyor. Bu işin sonunda bu kadar uğraşmaya gerek var mıydı? diye soruyorsunuz kendi kendinize. Bir akaryakıt istasyonu açacaksınız. Bir evraka imza atmadım diye Ankara’dan geri döndü. Güzden kaçan eksikler olduysa tamamlarız ama işi yokuşa sürmek başka bir şey. Ülke olarak yatırıma, üretime ve istihdama ihtiyacımız var. Yatırımları reel sektör yerine bankada değerlendirmiş olsam 10 katını kazanırdım.” MURAT GÜRSOY / KARADENİZ EKONOMİ

Tarih : 07/11/2018


Etiketler : Bürokrasi,yatırım,OSB
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Paşa Tokmak Paşa Tokmak
Paşa Tokmak kimdir?
İş adamı
Çok Okunanlar
>> ​Turgay Topkaya ATATÜRK ‘FABRİKALAR KALEDİR’ DİYOR
>> Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor
>> Tayyip Erdoğan 20 Ocak'ta Ordu'da
>> Aktaşlar Lezzet Grubu ihracata odaklandı
>> Hilmi Güler sahaya inmeye hazırlanıyor
>> Tok; ''Biz en çok gençlerin belediyesiyiz''
>> Ordu-Giresun niye uçamıyor
>> Yabancı turist sayısı artıyor
>> TMO'ya sıfır gümrüklü ithalat!
>> Öğrencilerin gözdesi ODÜ kütüphanesi